Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce nu sunt interzise avorturile? (lege)
de ce biserica nu initiaza campanii impotriva lor?

61 răspunsuri:
| Bringmelight a răspuns:

Pentru bani. Oare de ce? Ca sa castige si medicii cate ceva, nu?

| victor30 a răspuns:

Fiecare face ce crede ca este mai bine pentru el, ce legatura are biserica? Sunt zeci de mii de biserici si doar sute de spitale. Si "enoriasii" ling racla cu moaste (de caine probabil). Cu banii pe catedrala mantuirii lui peste prajit ar fi putut redeschide cateva spitale. Avem lipsa de ambulante dar in schimb avem popi cu mercedes. Romantic!

| HaHaHaProductionRO a răspuns:

Apoi sunt o gramada de cauze. Spre ex.,multi acum s-au invatat fara prezervativ si mai apare si un copilas acolo din cand in cand,iar cum veniturile sunt foarte mici, nu ar avea cum sa ii creasca si trebuie sa scape de ei intr-un fel, nu? Sau unii poate chiar nu vor copii, nu ii judec, ca nici nu prea ai ce sa le oferi in tara asta.Mai nou se pare ca si fetele de 13-14 ani concep copii, dar habar nu au de ce si cum.Si acum doar nu o sa le interzici sa scape de o povara nu? Sa nu mai zic de toti pedofilii si frustratii care lasa fete insarcinate fara nici macar sa gandeasca, ca doar placerea e aia care conteaza dupa mintea lor.Si in plus, ce ai tu cu biserica? Lasa-ma cu biserica, ca la cati bani are si vad ca nu investeste in scoli si spitale, ma ia durerea de cap. Daramite sa isi mai bata capul pentru legi?

| AnonimaAntonia a răspuns:

Acum inteleg de ce tiganii au atatia puradei big grin Glumesc, poate pentru ca este ca si o crima, practic omori un copil!

| StirAlii27 a răspuns:

Aia-s oameni care nu stiu de prezervative

| MonaLize a răspuns:

E greu sa cresti un copil si multi nu sunt capabili de asta, unele pot avea boli mintale, pot fii prea saraci, prea tinere, altele pot fii vioalate sau pur si simplu nu isi doresc un copil si daca avortul nu ar fi legal centrele de plasament ar fi pline pana la refuz, mai rau ca acum si apoi sa fim sinceri, in unel; e cazuri chiar e necesar. sad Si biserica initiaza campanii impotriva avorturilor pentru ca ei considera ca este o crima, deci un pacat. big grin

| ImpulsGamingRo a răspuns:

Dupa parerea mea, nu am nimic cu avorturile, adica daca nu vrei un copil si l-ai facut din greseala de ce sa il mai ti in tine stiind ca oricum o sa-l chinui cand se naste.

| StopQQ a răspuns:

Hg

| Vlaaaaaad a răspuns:

Biserica si legea... Tu gandesti?

| unprietenaproape a răspuns (pentru Vlaaaaaad):

Sunt doua intrebari diferite. de asta am pus in paranteza lege) dar noi suntem un popor crestin iar legile sunt facute de oameni

| AllM0nstersAreHuman a răspuns:

Dupa cum am observat minorele fac avort, ceea ce e corect pentru ca un copil nu poate fi crescut de... un alt copil, iar biserica a fost intodeauna numai pe interes. Daca nu pot scoate bani din asta, de ce s-ar implica?

| Gulbis a răspuns:

Este un pacat! De aceea biserica interzice asta. Practic omori o viata de om, daca ramai insarcinata de 10 ori omori atatea vieti?!

| Atotputernicul a răspuns:

Pentru ca suntem atacati de Vest si de masoni.Ei vor sa legalizeze ceea ce nu este normal.Un copil are viata inca de la conceptie.

| anonim191 a răspuns (pentru Atotputernicul):

Wtf?!laughing)))))))))))))))))))))))

| Kvcseni a răspuns:

Fiecare femeie are dreptul de a decide ce se intampla cu corpul- si ulterior viata-ei. Biserica nu are de a face cu legistlatia! Sunt unele cazuri, in care avortul este necesar. NU se considere ucidere, mai ales ca avortul se face in primele luni in care fatul nu prinde forma, iar din cca. luna 3, nu se fac avorturi (este interzis prin lege). Daca nu vrei copilul, nu merita sa-ti distrugi singura viata si o alta viata nevinovata. Fiecare om poate decide ce face in viata si suporta consecintele faptei.

| victor30 a răspuns (pentru Kvcseni):

Imi zici legea prin care este interzis avortul din luna 3?

| Kvcseni a răspuns (pentru victor30):

In tarile unde avortul este disponibil "la cerere", limita de varsta a sarcinii pana la care se pot efectua interventii este, in general, saptamana 12, cu exceptia Sloveniei (sapt. 10) a Romaniei (sapt. 14) si a Suediei (sapt. 18).
P.S. 12 saptamani inseamna 3 luni, iau eu am spus cca.3 luni...

| victor30 a răspuns (pentru Kvcseni):

Repet sa intelegi:
"NU se considere ucidere, mai ales ca avortul se face in primele luni in care fatul nu prinde forma, iar din cca. luna 3, nu se fac avorturi (este interzis prin lege)" Nu am intrebat de luni, ai zis "este interzis prin lege", zi-mi legea?

| Kvcseni a răspuns (pentru victor30):

Printre primele masuri luate de catre CPUN dupa Revolutia din decembrie 1989 a fost Decretul din 26 decembrie (al patrulea), care abroga Decretele 770/1966 si 441/1985 si articolele 185-188 din Codul Penal privind avortul. Prin Decretul-lege nr. 1 din 26 decembrie 1989, avortul este permis in primele 3 luni de sarcina.

| IrimiaDelia50 a răspuns:

Sincer avortul este cel mai mare pacat! Dar pur si simplu unele persoane vor sa faca asta si a devenit ceva atat de popular incat nu mai pot sa-l interzica si mai ales cu statul roman de azi ne ducem de rapa

| globalitserv a răspuns:

Crezi ca ar fi o solutie buna? Crezi ca e normal daca unul a abuzat de o minora aceasta sa nu aibe posibilitatea de a renunta la o sarcina? Crezi ca daca pur si simplu s-a "intamplat" chiar si intr-un cumplu acesta sa faca un copil dintr-o greseala? Mai bine ai cere sa scoata prezervativele de pe piata.

| georgianadima58 a răspuns:

Pentru ca unele fete cu varste cuprinse intre 13-18 ani (in cele mai rele cazuri) raman insarcinate, ce pot face cu copilul? sunt niste copile, nu poat avea grija de alt copil.Mai ales ca trebuie sa se concentreze pe scoala.
In cazul femeilor, ele fac avort deoarece poate nu sunt pregatite inca fizic, psihic etc. Poate nu au un servici pe care se pot baza, o casa sau nu au bani.
etc.
te-am lamurit? Este foarte greu sa cresti un copil, iti pierzi toata libertatea si numai poti face ce vrei tu.
Stiu asta deoarece mama m-a facut la 19 ani si mereu vorbeste cu mine sa nu fac aceeasi greseala ca si ea.

| AproapeVirtual a răspuns:

Pentru că uneori avorturile trebuie făcute. Spre exemplu atunci când sarcina poate pune in pericol viața femeii.
Totodată, dacă o femeie este violată, are dreptul să aleagă daca vrea copilul sau nu.

| Niki2001 a răspuns:

PT ca Sunt si mame tinere