kongeriket
| kongeriket a întrebat:

Http://www.adevarul.ro/......55939.html

Uite-aşa se face justiţie teocratică în România.
Încă mai credeţi că vă puteţi găsi dreptatea aici?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Nu mie se pare normal. Legea ar trebui sa fie lege pentru toti.Dar cum biserica apara politica, asa si politica apara biserica.Doar ca e maicuta nu pateste nimic.
Nu am nimic cu alegerile nimanui-de profesie sau credinta-, dar femeia asta nu are nimic mai special.E un cetatean ca oricare altul. Fetita aia a murit si nu o aduce nimeni inapoi.Macar dreptate merita.
Accident nu se poate numi. Fata a trecut regulamentar. Daca ar fi fost altcineva la volan(un om banal) ar fi facut cel putin 5-10 ani de puscarie.
Asta e tara in care traim.Cine sa schimbe ce? Toata lumea se plange ca nu le convine ceva, dar cand e vorba sa ne unim toti ne trezim cu 2 oameni. Cei da la conducere asta si vor. sa tampeasca lumea sau sa plecam toti.Si asa se face ce vrea din tara asta si mai ales din oameni.
Chiar era mult mai bine pe vremea cominismului.Eu am prins perioada doar cativa ani de copil, dar una e situatia care o avea mama mea atunci si alta care o are acum ca abia isi gaseste maruntul sa cumpere o paine.Ce inainte indraznea cineva sa fure ca acum?
Noi ce sa facem? Stam si ne uitam.Fiecare incearca sa se scoata la suprafata-atat cat reusim, fara sa ajutam si pe cel din dreapta.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem vorbi doar dupa cum simtim fiecare.In timp ce nu facem decit a ne da cu parerea cred ca instanta este pusa sa stabileasca un verdict si nu poate sa o faca dupa ce spune "poporul"ci o face dupa lege si nici nu cred ca trebuie sa se lase influentata de ceea ce simte fiecare ca om.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Kongeriket,
Nu este vorba de justitie teocratica, ci de injustitie laica. Sa ne amintim doar doua cazuri celebre si foarte mediatizate la vremea lor, respectiv Bernevig, care a omorat 5 oameni si a fost condamnat tot cu suspendare si sotia lui Paunescu, care a omorat 2 oameni si la fel a fost. Si sunt multe alte cazuri de acest gen, in care judecatorii dau dovada de o clementa suspecta. Pentru aceste condamnari de tot plansul sunt de vina judecatorii care le pronunta si nu altcineva. In cateva randuri, chiar pe acest site, mi-am exprimat parerea ca, in cazul accidentelor de circulatie mortale, ar trebui pedepse mult mai aspre(macar jumatate din pedeapsa ce se da pentru omor) si cu executare. S-auzim si de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai este si masmedia la mijloc care, pentru citi mai multi bani, transforma tintarul in ditamai armasarul.

| Corina a răspuns:

N-ar trebui sa ne mai mire nimic in Romania zilelor noastre. Sanatatea e corupta, Administratia e corupta, Invatamantul e corupt, Guvernul e corupt. De ce n-ar fi si Justitia corupta si nedreapta? Romania e tara tuturor "posibilitatilor"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sodomizare (timp de vreo 99 de ani) i-ar prinde bine calugaritei.

kongeriket
| kongeriket explică:

@ioandelasal: Cazul soţiei lui Păunescu este total diferit. Acolo a fost tamponare între două maşini nu omor pe trecerea de pietoni. Nu spun că sentinţa a fost corectă (pentru că n-a fost!) dar spun că e vorba de altceva.
Cazul Bernevig, însă, este la fel cu acesta însă cu circumstanţe şi mai agravante fiind mai multe victime. De altfel, tot aici am putea invoca şi cazul Teo Peter.
ÎNSĂ, pe lângă aceste precedente periculoase, există o altă treabă şi anume că atât Bernevig cât şi doamna Păunescu s-au prezentat la şedinţe. Ba încă doamna Păunescu s-a oferit să ofere şi despăgubiri morale (ştiu, asta nu aduce înapoi pe cei ucişi, dar e o dovadă de bunăvoinţă).
Aici, însă, s-a admis în instanţă scuza că "e la rugăciune", fapt ce mi se pare inadmisibil într-un proces penal. Mai mult decât atât, bunăvoinţă întru reconciliere de vreun fel nu a existat în cazul criminalei în negru ortodox. Asta-i marea problemă a mea!
În plus, criminala ortodoxă a viciat ancheta (mutând maşina, neprezentându-se la şedinţe, etc.) ceea ce, în mod normal, dacă eram eu sau orice cetăţean obişnuit, se considera circumstanţă agravantă.
Şi mai e un aspect: Sunt unele cazuri în care mai degrabă pietonul e de vină şi tot se-ajunge la condamnări, ceea ce nu e corect. Dacă eşti într-un trafic aglomerat şi-ţi sare unul în faţa maşinii neregulamentar, chiar nu ai ce să-i faci!
Se pare că la noi dacă eşti "cineva" nu păţeşti nimic.

fulgerulalbastru: Decizia de a te retrage îţi aparţine în totalitate. Într-adevăr, site-ul ăsta a decăzut enorm. Eu am fix un an de TPU şi e o imensă diferenţă între martie 2010 şi martie 2011. Eu nu am ales să mă retrag ci să postez mai rar şi să evit categoriile care-mi fac nervi.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Si Papa de la Roma sa fi fost, tot omor prin imprudenta se numeste asta, de faptul ca a mutat masina din loc nu mai zic nimic, ca deja mi s-a facut scarba. Vasazica facuse pisulica pe ea la momentul accidentului, dar si asa, uda la c** a putut muta masina din loc...
Niciodata nu mi-a dat prin cap ca as putea, intr-o anume situatie, sa imi gasesc dreptatea in Justitie, tot ce pot sa fac e sa ma rog sa nu ajung acolo.

| constantin_2731 a răspuns:

Este foarte trist ce s-a intamplat, imi pare rau pentru cele 2 fetite. Dumnezeu sa aiba grija de ele. Se poate intampla oricui cand e sa se intample...se intampla pur si simplu. Nu stiu daca e corect din partea autoritatilor sa dea 1 an jumate cu suspendare. Durerea din sufletul parintilor e imensa, Dumnezeu sa va ajute.

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Daca ar fi omorat un animal ziceai u> vaii vaiiii vaiiiii uitati-va iubitori de animale o omorat un animal merita inchisoare pe viata valei. Get a life!