| LanguageMaster a întrebat:

Într-un contract de comodat, cine este debitorul și cine este creditorul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest contract fiecare parte este creditor pentru drepturi si debitor pentru pentru obligatii.
Un singur ex.:
-Comodantul (cel ce imprumuta) este creditor si comodatarul (cel imprumutat) este debitor in ce priveste de restituirea bunului.
-Comodantul este debitor pentru predarea bunului iar comodatarul este creditor pentru primirea acestuia.
P.S. Comodatul este reglementat de art. 2144 si urmatoarele din Codul civil actual.
Art. 1560 si urm. sunt din vechiul Cod civil.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Contractul de comodat nu implică o plată - deci nici creditor și / sau debitor.

| mihai69 a răspuns:

Spui că am dat un răspuns eronat?
Ia mai citește:
====
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite un bun determinat, in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, cu obligatia ca aceasta sa il inapoieze comodantului.
Fiind vorba de un imprumut, acest tip de contract este gratuit.
Contractul de comodat este reglementat de Codul Civil - Art. 1560-1575.
====
Mult mai detaliat, aici: http://legestart.ro/imprumutul-de-folosinta-comodatul/