| Quiz13 a întrebat:

Procura de insotitor pentru un minor (16 ani) trebuie sa fie numaidecat in original pentru a zbura cu avionul in UE? are ceva daca e trimisa prin fax? minorul trebuie sa aiba pasaport?

3 răspunsuri:
| amandina_9414 a răspuns:

Eu am zburat peste ocean, in Canada (singura). am avut nevoie de procura de la ambii parinti si am fost nevoita sa arat si originalul si copia. daca are 16 ani e posibil sa intre doar cu buletinul, dar depinde cred si de tara in care merge.normal ar trebui si pasaport, dar avand in vedere ca e in Europa cred ca merge doar buletinul. te poti informa si de la compania aeriana. sper ca ti-am fost de folos.

| georgiana a răspuns:

Da, trebuie originalul din cate stiu eu... minorul trebuie sa aiba insotitor si pasaport(dupa caz)

| amandina_9414 a răspuns:

Si inca ceva.am platit pe langa biletul de avion 100 euro- un insotitor