| AresGns1 a întrebat:

Salut. Luni (seara tarziu) am primit o suma destul de mare pe revolut de la o persoana pe care nu o cunosc, dar acesti bani nu imi cuveneau. Am asteptat o ora / 2 ore sa vad daca primesc cv mesaj, dar am adormit asteptand. A doua zi m-am trezit tot cu banii in cont, dar cu 20 de apeluri si zeci de mesaje ba cu "da ba banii inapoi" si cu mesaje de amenintare "lasa ca vezi tu, ne vedem zilele astea ca stim unde stai (au confirmat ca stiu unde stau) si vezi tu ce si cum". Eu chiar eram super hotarat sa dau banii inapoi, 1. Ptr ca mna poate e o greseala si pun un om aiurea in probleme si 2. Ptr ca nu sunt ai mei. Faza e ca m-am trezit cu toate mesajele alea am zis ca "da cine esti tu sa ma injuri si ameninti pe mine?" Asa ca momentan nu am mai comunicat cu cele 5 numere de telefon care mi au scris. Pe revolut scrie foarte clar si mare "daca faci aceasta plata spune papa la bani ca nu ii mai poti lua inapoi decat prin consimtamantul destinatarului". Este ilegal, dar acum real vorbind ilegal daca pastrez acesti bani? Nu m-am atins de ei (inca ii am un vault).

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Restituie banii cat mai repede.
Daca nu o faci te da in judecata si vei avea de restituit mai mult, la suma respectiva se vor adauga cheltuieli de judecata (taxa judiciara de timbru, dobanda si posibil onorariu avocatial) si vei plati mai mult.

| sudo7su a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se vede ca nu ai avut treaba cu legea sau cu vreo instanta de judecata. Ilegale sunt amenintarile alora.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sudo7su):

Sunt sigur ca tu n-ai avut, in schimb eu am practicat cca 40 de ani o profesie juridica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, este ilegal sa iti insusesti un bun care nu este al tau si la care nu ai dreptul

| sudo7su a răspuns (pentru suntserios):

Ala este furt. Daca eu iti dau tie 10 lei, inseamna ca tu i-ai furat? Ce logica e asta?

| suntserios a răspuns (pentru sudo7su):

Gresit.

Articolul 213 codul penal
(1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ceva nu se leaga din ce spui tu, ai primit o suma de bani de la o persoana pe care nu o cunosti? Minti, cand ti se trimit bani pe revolut scrie clar de la cine ai primit, nume prenume, iar daca nu cunosti persosana cum de are el acces la ibanul tau? Spune adevarul ca te ia politia la intrebari daca faci afaceri ilegale, tu sigur sti de banii ăia ca NU iti trimite tie nimeni de pe strada sume mari de bani, si daca ei te amenință fa le plingere la politie si se vor ocupa ei de tot.

| mihai69 a răspuns:

Da, e ilegal.
Dar la fel și amenințările. Fă plângere la poliție.

| gabicoo a răspuns:

Da. Este ilegal să păstrezi banii.

| Frank51 a răspuns:

Ți-a trimis banii din greșeală, este irelevant ce fel de persoană este și ce spune, trebuia să trimiți banii de unde i-ai primit în secunda 2.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Trimite banii inapoi si salveaza tranzactia ca dovada.

Daca mai primesti vreun mesaj de sau apel de amneintare, direct la Politie!

Totusi, aveau nr tau de tel, daca au facut tranzactia catre tine. Asta ar trebui sa-ti ridice niste semne de intrebare.

| Diana4you97 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să nu îi cheltui.

| sudo7su a răspuns:

Nu e nimic ilegal sa pastrezi banii. Pastreaza-i.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sudo7su):

Iar scrii tampenii. Daca nu restituie banii fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor  
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| sudo7su a răspuns:

Apropo de lege. Du-te la politie si depune plangere pentru amenintare impotriva lor. Le arati mesajele de pe revolut.