| guvernatorul a întrebat:

Sunteti pro sau contra pedepsei cu moartea? Argumentati!

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Contra.In primul rand doar Dumnezeu are dreptul de viata si de moarte, nu suntem in masura sa decidem moartea altora.In al doilea rand, uneori, pedeapsa cu moartea este prea blanda pentru anumite delicte, crime, infractiuni.(mai rau pedepsesti un om privandu-l de libertate toata viata decat omorandu-l). In texas si alte state, pedeapsa cu moartea este legala, in Romania pedeapsa maxima este de 25 de ani sau chiar pe viata si se da la crima cu premeditare.
In vechime se aplica principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", insa acum traim sub har, asa cum Dumneze ne-a mai acordat o sansa, noi de ce nu am putea? Cunosc un tip care a omorat pe cineva, a facut doar 11 ani de inchisoare din 25, pentru ca s-a corectat, s-a schimbat radical si acum e un om credincios, care-L iubeste si slujeste pe Dumnezeu.Sunt pentru a doua sansa.Moartea nu e o solutie, cum am spus si mai sus, privarea de libertate e un supliciu devorant.

217 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Pai daca omoara pe cineva si noi ar trebui sa il pedepsim cu moartea, deci sunt pro

| ioanaa a răspuns:

Tind foarte mult spre pedeapsa cu crima. In special pentru criminialii in serie si psihopatii. Mi se pare incredibil sa omori multe persoane si sa primesti ca sentinta nu stiu cati ani de inchisoare. Dar, pe de cealalta parte, ma gandesc ca tot o crima s-ar numi ceea ar face si cei ce dau si indeplinesc sentinta.

| Lory_2572 a răspuns:

Nu sunt de acord si asta datorita fapului ca cel ce greseste si ar muri si gata.Ar trebui tinuti vii si chinuiti, sa sufere mai ceva ca cel pe care l-a chinuit, si asta ani buni...

| Simon_7286 a răspuns:

DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

| petrovici2002 a răspuns:

SUNT PT. PEDEAPSA. A crescut infractonalitatea si nu poate fi stavilita decit prin masuri dure.

| Ella_6365 a răspuns:

In primul rand, cine sunt eu sa-i iau viata? nu eu l-am facut, deci nu am nici un drept asupra lui, indiferent ce ar face, exista inchisoarea pentru asta. in plus, sunt multi care au boli mintale, multi care nu sunt constienti de ce fac, ei ce vina au? ceilalti care omoara pentru ca le place merita sa mearga la inchisoare, dar nici ei sa nu fie omorati. Dumnezeu rasplateste pe toata lumea cu bine, sau cu rau. sunt sigura ca pana la urma, ce a facut el va regreta pentru restul vietii.

| petitdreamer a răspuns:

Nu suntem noi nimeni ca sa luam viata unei persoane...Numai Dumnezeu poate lua viata unei persoane, pentru ca El ne-a creat... orice ar face rau, nu moartea e o solutie... chinuitul e alta treaba... daca cineva face rau, ar fi o modalitate sa fie chinut/a pentru ca si el/ea a facut la fel...moartea e ceva usor...simti o durere cateva secunde... dar nu merita omorati... e prea bine pentru cei rai... k ei fac rau si nu primesc rau si nu stiu cum e sa iti faca cineva rau... o modalitate ar fi sa fie chinuiti, alta a dat-o CAMI, dar nu e o pedeapsa destul de mare moartea...si nu noi trebuie sa facem lucrul asta... o modalitate de a pedepsi raufacatorii e sa li se faca lor ceea ce au facut si ei altora... daca batea sa fie batut, daca fura sa fie la fel batut, etc...si nu suntem noi nimeni ca sa luam viata altora, ci numai Dumnezeu.

| mioara a răspuns:

Sunt pro

| Sara2 a răspuns:

Contra...mai bine il torturezi putin cate putin...simte chinul mai bine (bineanteles daca a facut ceva grav

| AllenTJ a răspuns:

Pro! cum sa fie dur? cand omoara cu bestialitate oameni. Moarte!

| bozo a răspuns:

Nu.
Pentru ca niciodata nu poti fi sigur ca pedeapsa e justa. Pentru ca justitia greseste. Pentru ca uneori oamenii iau asupra lor greselile altora. Si nu poti sa iti asumi acest risc.
Dar trebuie ca el, criminalul dovedit, sa munceasca pentru a se intretine. Nu consider normal ca societatea sa intretina astfel de fiinte biologice. In cazul in care este incapabil atunci ar trebui sa moara de foame. Fara suport, fara ajutor, fara nimic, fara sa interactioneze cu nimeni. Ca si cand ar fi singur pe lume. Ca si cand ar fi omorat ultimul om si a ramas singur.

| liviupaun a răspuns:

Sunt de acord pentru pedeapsa cu moartea.deoarece un criminal omoara 4-5 persoane si se alege poate cu doar 20-25 de ani de puscarie.acela ar trebui omorat

| asucme a răspuns:

Impotriva. Pentru ca nu te face cu nimic mai bun.

| irynna a răspuns:

Pedeapsa cu moartea? .nu e cam dur? in ce context?

| irynna a răspuns:

Pedeapsa cu moartea? .nu e cam dur? in ce circumstante?

| AndreyIstetul a răspuns:

Contra!

| silvia_2359 a răspuns:

Din anumite puncte de vedere as fi pro, poate asa nu ar mai fi atati criminali.Pe cei care ucid cu sange rece si sunt constienti de lucrul asta, si mai grav, este ca unora chiar le face placera sa ucida, nu as avea remuscari sa fie condamnati la moarte.Sa nu uitam ca in SUA pedeapsa cu moartea exista in multe state, la noi de ce nu?

| anuscha997 a răspuns:

Pana la urma e aevarat... Daca noi ii omoram pe ei...Pe noi cine ne mai omoara?

| adina68 a răspuns:

Pro - s-au inmultit crimele. Legile sunt blande, cu bani multi poti sa-ti iei niste avocati buni. Inchisorile, datorita legilor europene, au devenit un fel de sanatorii (cu televizoare, presa...).
Contra - ar putea fi din cauza erorilor judiciare, care ar putea face ca un nevinovat sa plateasca pentru. altul.
Dar ramane intrebarea: Pe infractori cu ce ii mai sperii? Legile sunt facute pentru. a apara societatea.
Ideal ar fi pentru. infractiunile grave, absolut dovedite sau cele prinse in flagrant sa se aplice cele mai aspre pedepse, inclusiv pedeapsa capitala.

Răspuns utilizator avertizat
| Crisu_8081 a răspuns:

Daca individul a facut ceva extraordinar de grav nu cred ca ar trebui pedepsit cu moartea...ci inchis pe viata si chinuithappy moartea este prea usoara ca pedeapsa, parerea mea.

| Mo a răspuns:

Pedeapsa cu moartea mi se pare cam dura...nu credeti...ok...acum depinde si de garvitatea faptei savarsite.

| CenturyChild a răspuns:

Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea deoarece nimeni nu are dreptul asupra unei vieti in afara de Dumnezeu. DAR in schimb sunt de acord ca pentru o crima sa primesti sa zicem... 100 de ani de inchisoare. Daca mori... mori, daca iti da Dumnezeu zile...ai noroc!

| meioana a răspuns:

CONTRA PEDEPSEI CU MOARTEA... NIMENI NU ARE DREPTUL SA JUDECE PE CINEVA SI SA II IA VIATA CAND VREA SI DIN NUSTIU CE MOTIVE... DUMNEZEU PEDEPSESTE NU NOI...
...NOI II JUDECAM PE PAMANT DAR DUMNEZEU NE JUDECA ACOLO SUS UNDE E MAI DUREROS DECAT IN VIATA ASTA...
...FIECARE OM PLATESTE MAI DEVREME SAU MAI TARZIU PENTRU GRESELI...

| eko a răspuns:

CONTRA!

| Mashka a răspuns:

Contra

| nutzu' a răspuns:

Da.Pt aproape toti politicienii(care au distrus tara asta), mafiotii si criminalii in serie.Hotii cei,, mici" nu ar trebui sa sufere o astfel de pedeapsa.

| Ea a răspuns:

De ce ochi pentru ochi si dinte pentru dinte anonim? Oare tu chiar nu ai gresit in viata? Cred ca daca am plati toti "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", toti am fi "defecti"... De ce este atat de usor sa aruncam piatra? Oare daca ii ucidem nu devenim si noi ucigasi? Scapam de pleava? Dar noi ce suntem? Ucigasii platesc tributul vesnic pentru faptele lor... Toti avem acelasi Dumnezeu, chiar daca multi dintre noi nu realizam asta.
"Nu judeca, pentru a nu fi judecat!" Nu lua o viata, ca sa nu ti-o ia si tie Dumnezeu pe veci. Noi oamenii facem dreptatea "stramba". Suntem in stare sa ne sinucidem sufleteste, doar pentru ca altii au ucis trupeste. Nu va da de gandit? Mie da... Dar mintea mea... E prea ingusta pentru a raspunde...

| marria a răspuns:

Sunt contra pedepsei cu moartea dar de acord cu privarea de libertate pe viata

p. s: si nu sunt de accord cu felurile de mancare din inchisori...pentru cei care au savarsit fapte grave consider k ar tb sa li se ofere doar strictul necesar...adica apa si paine...stiti cum e..."cum iti asterni asa dormi"big grin