| LanguageMaster a întrebat:

Tutela este instituită doar pentru minor sau și pentru major?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tutela poate fi instituita si pentru major, daca acesta este pus sub interdictie judecatoreasca.

3 răspunsuri:
| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Din moment ce esti major se presupune ca nu mai ai nevoie de tutela cuiva...practic, "tutela" este practic supravegherea de care are nevoie minorul in lipsa parintilor.

| antimulte a răspuns:

Doar pentru minori. Majorul e om in toata firea dupa lege, poate decide si singur.

Bula
| Bula a răspuns:

Tutela se instituie pentru o persoana care nu are capacitatea intreaga (adulta) de decizie.
Astfel, tutela se poate institui pentru un copil (parintele este din oficiu) sau unei persoane care are lipsa de discernamant.