| Незнайка a întrebat:

Aș vrea să citesc în întregime poezia,, Bătrînii" de Octavian Goga.Menționez în întregime, pe net cît o caut gasesc doar unul și același fragment.Vă rog! funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU o găseşti integral pe net!

Se poate citi integral doar în volumul de poezii : Poezii, Budapesta, "Institutul tipografic si de editura Luceafarul" 1906.

"Cartea cuprinde 48 de poezii. Pe coperta este imprimat anul 1906. Cateva din poeziile aparute in acest volum: Rugaciune, Plugarii, Noi, Oltul, Casa noastra, Apostolul, Dascalul, Dascalita, Batrani, Reintors, Departe, Dorinta, Zadarnic, De-o sa mor, In codru, Dimineata, Pe inserate, De la noi, Cantaretilor de la oras, Seara, Lautarul, A murit..., La groapa lui Laie, Cantece, I, II, III, IV, V, VI, VII, Pribeag, Pace, Cade-o lacrima, Singur, Parasiti, Ruga mamei, La stana, Toamna, Copiilor I, II, Parasit, Despartire, Invins, Solus ero, Noapte, Clacasii, Asteptare." - SURSA :
http://www.tititudorancea.ro/z/biografie_octavian_goga.htm

Volumul este foarte vechi şi NU se găseşte decât la bibliotecă/anticariat, ori "de ocazie" :
http://www.okazii.ro/......-a42873860

Toate cele bune.

1 răspuns: