| cocosteluta a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa citesc Sarmanul Dionis de Mihai Eminescu dar toti imi zic ca e prea grea de varsta mea ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Intelegi opera eminesciana? Daca da, citeste. Daca nu, citeste.
Intelegerea a ceva nu consta in varsta, ci in minte, in ceea ce ai tu in creier. Asa ca cine iti spune aceste lucruri prin faptul ca nu poti intelege, spune-i ca la randul lui el/ea nu intelege ceea ce vorbeste.winking
Nu te lua dupa gurile rele, chiar daca sunt din familie sau din alta clasa sociala.
Intr-adevar "Sarmanul Dionis"de Mihai Eminescu, deoarece este un text metaforic si filozofic. Oricum, daca poti intelege textuleste foarte bine! happy
Eu te indrum sa incerci....si vezi daca reusesti, iar ceea ce nu intelegi cauta pe net si o sa gasesti rezumate, explicatii etc.
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Fesnic_Raluca_1995 a răspuns:

Tu alegi! O sa incerci! Daca nu incerci nu sti si nu te "cultive" (ma mult decat alti colegi) Acum depinde de tine!