| 09876123456 a întrebat:

As dori sa stiu ce inseamna expresiile: fulgerele lui Zeus, oul lui columb, pinza penelopei, sageata lui cupidon, turnul babel, calul troian, urechile lui midas, zborul lui icarus

1 răspuns:
| Magda211102 a răspuns:

Nu le stiu pe toate asa ca scuze pentru asta.O sa incerc sa te ajut cat pot.
Fulgerele lui Zeus-acesta este celebru pentru furia cel cuprindea si care nu are limita astfel e clar ca arata ceva hiperbolic(hiperbola sau in orice caz exagerare)
Oul lui columb-banuiesc ca ceva cu calatoria lui Columb, ceva ceva cu Pamantul.
Panza Penelopei-celebra Penelopa si a sa panza pentru care a platit scump.
Sageata lui cupidon-e celebra, a te indragosti brusc si tare
Turnul babel-oamenii au vrut sa construiasca un turn, iar Dumnezeu N-a fost de acord si le-a "incurcat limbile"adica graiurile.
Calul Troian-n-ai cum sa nu fi auzit de siretlicul asta, e mult prea cunoscut.
Urechile lui midas-iau fost taiate parca.
Zborul lui Icar-care a vrut sa ajunga la cer si i s-au topit aripile de ceara.
Acestea fac referire la intamplari mitologice superbe de altfel.
Bafta!