| LOrelaYBeAtRiCe a întrebat:

Care sunt sensurile expresiilor "Patul lui Procus, Arca lui Noe, calul troian, porumbelul pacii, turnul Babel"?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1 Procust facuse un pat. Toti calatorii care treceau pe langa pestera lui erau obligati sa se culce in acel pat. Care era mai lung il taia ca sa incapa. Care era mai scurt tragea de el sa-l lungeasca. Asa ii omora pe toti. In acest sens semnifica o actiune care nu duce nicaieri sau un lucru facut sa nu ti se potriveasca.
2. Arca lui Noe era plina cu tot felul de animale si acum expresia semnifca un amestec ciudat, cosmopolit, bulibaseala.
3. Calul troian a fost o pacleala a troineilor de catre aheii greci. In zilelele noastre este ceva de genul cuiul lui Pepelea. Adica iti da cineva un lucru cu care numai sa te chinuie.
4. Porumbelul pacii e simplu. Cineva care se erijeaza in aducatorul pacii si se baga peste tot sa faca el dreptate.
1. Turnul Babel este cam acelasi lucru cu arca lui Noe. Adunatura, bulibasala.