| anonim_4396 a întrebat:

Aveți vreun citat scurt preferat?

32 răspunsuri:
| Andrei200202 a răspuns:

"Doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul."

| Apokales a răspuns:

"A society grows great when old men plant trees in whose shade they know they shall never sit" ( suna mai bine in engleza).
O societate se dezvolta cand oamenii batrani vor planta copaci in a caror umbra stiu ca nu vor sta niciodata.
Asta ma duce cu gandul la tara noastra, la deciziile pe care un politician, un tata le are de facut si de asemenea o mama. Asta ma duce cu gandul la ceea ce ne tine cu adevarat in viata si anume responsabilitatile.

| Nume6 a răspuns:

"Să nu-ţi fie frică de moarte, nu doare la fel ca viaţa"...

| MariaMonica2009627 a răspuns:

 "Arta este o chemare la care răspund prea mulţi nechemaţi"

| împreunăfacembine a răspuns:

"A fi fericit nu inaeamna ca totul e perfect, ci faptul ca ai decis sa vezi dincolo de imperfectiuni."

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Dar al tău care e?

| gigite a răspuns:

"Stai in casa!"

| gemeni6226 a răspuns:

Nothing exists except atoms and empty space; everything else is opinion.

Democritus

| Alverto a răspuns:

"Stai in casă, că tu vei fi sănătos, și îți v-a prinde bine"-eu, 2020

| danbnz a răspuns:

Râzi! Mâine va fi mai rău!

| Sn4k3 a răspuns:

Norocul tine cu cei curajosi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Stai in casă și spală-te pe mâini.

| Ineys a răspuns:

"In this world, wherever there is light - there are also shadows. As long as the concept of winners exists, there must also be losers. The selfish desire of wanting to maintain peace causes wars, and hatred is born to protect love."

| oz_1736 a răspuns:

1. Si moartea trebuie sa aiba un motiv
2. Oricine moare, dar eu pot sa mor mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt doua pacate principale din care se nasc toate celelalte pacate: nerabdarea si lenea."- Kafka.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune totdeauna adevărul și nu va mai trebui sa ții minte

| StrongHeart a răspuns:

Omul o ia din nou de la început în fiecare zi, în ciuda a tot ce ştie, împotriva a tot ce ştie.

| Celcestietot a răspuns:

,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.''

| Simpatic a răspuns:

"Omul trăiește cat trăiești și spre sfarșitul vieții moare" - Garcea

https://postimg.cc/vgBmVQ80

| Nemessys a răspuns:

,,Daca judeti peste dupa abilitatea lui de a se urca intr-un copac, acesta va trai cu impresia ca este prost"
,, Inainte sa te diagnostichezi cu depresie, asigura-te ca nu esti inconjurat de prosti"
,, Singurul lucru pe care-l poti invata de la oamenii prosti, este sa nu fii ca ei".
,, Mereu o sa pari un ciudat in fata mediocrilor"

Si motivational, chiar daca nu e un citat ci un vers :

And I just can't keep living this way
So starting today, I'm breaking out of this cage
I'm standing up, I'm face my demons
I'm manning up and I hold my ground
I've had enough, now I'm so fed up
Time to put my life back together right now!

| Mogiojojo a răspuns:

Iadul e pavat intotdeauna cu intentii bune.
(sper ca mi-l amintesc corect)

| Mogiojojo a răspuns:

Oamenii vor uita ce ai spus, vor uita ce ai facut, dar nu vor uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.

| Mogiojojo a răspuns:

Sa nu lasi pe nimeni sa te intalneasca fara sa plece mai fericit. (Maica Tereza)

| blackno1 a răspuns:

Viata nu merita traita.laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackno1):

Shh, merită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Atunci când îți dorești ceva, tot universul conspiră ca să îți îndeplinească dorința" (Alchimistul)

| L1m80 a răspuns (pentru Nume6):

Perfect! Stii cumva autorul?

| Denisa730 a răspuns:

Nu am un citat preferat dar imi place fraza asta: Fă-te frate cu dracul si fură-i tot ce are mai de preț. E dintr-o carte de pe Wattpad dar nu mai știu exact care

| Zorn a răspuns:

"Everything beautiful and everything ugly will one day crumble under the weight of time".

| Mosotti a răspuns:

"o scuza nu schimba un caracter", adica daca te scuzi ca ai facut ceva rau, nu inseamna ca se schimba si caracterul, adica daca te-ai scuzat, avand acelasi caracter, poti sa o comiti oricand.
Dar asta e citatul facut de mine, nu l-am preluat!