| IoanaDraguta a întrebat:

Am un proiect la istorie cu joc de rol la familia romana antica. Vreau sa va întreb dacă în Roma Antica au existat femei văduve care își cresc copiii?

3 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Normal ca au existat.Erau oamenii care mureau din cauza hotilor din Roma sau soldati care mureau in urma incaierarilor din piete s-a.m.d. Femei vaduve care isi cresteau copii singure au existat.

| minrest a răspuns:

Mariana, buna intrebare. In Roma antica, copii erau supusi autoritati parintesti toata viata tatilor lor, dar baietii puteau fi emancipati mai devreme. Femeia era in minoritate perpetua, ea nu putea fi emancipata, era intai sub autoritatea tatalui, apoi a sotului, apoi a altui barbat, de exemplu socru sau frate, a fiului. Asa ca o gospodarie fara tata nu e condusa de femeie. Este sub autoritatea unui barbat dinafara, dar in lumea buna, o sa ii ia pe toti sa stea cu el, ca sa ii tina sub supraveghere.

| Andreisabin11 a răspuns:

Desigur ca au existat!