| sua01 a întrebat:

Vreau si eu mai multe nume de monumente din roma antica.

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Cetatea Roma sau >
Templul Vestei (acest templu rotund se gasea in forul roman.In apropierea lui era casa vestalelor=preotesele zeitei Vesta)
Cartagina (asezata in fundul unui golf, care oferea conditii prielnice pentru adapostirea corabiilor, Cartagina s-a dezvoltat, devenind o puternica cetate maritima.)
Mausoleul lui Hadrian
Panteonul din Roma(Panteonul este un impresionant templu aflat in Roma. Ridicat pe post de templu al zeitatilor grecesti, acesta avea sa devina, in timp, biserica a crestinilor)
Cam atat, daca te-am ajutat cu ceva, rasplateste-ma cu o funda. Succes!:*

1 răspuns:
| consp1r4cy a răspuns:

1.Colloseum
2.Zidul lui Romulus
3.Arcul lui Augustus
4.Columna lui Traian
5.Colosul lui Nero
6. Piramida lui Cestius
7.Mausoleumul lui Augustus
8. Templul lui Veiovis
9.Pantheonul
10.Templul lui Castor si Pollux
11.Altarul Victoriei
Pentru mai multe informatii -> http://en.wikipedia.org/......ts_in_Rome