| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa citesc niste carti dar nu stiu ce, imi puteti da cateva exemple. Am 17 ani si in ultima vreme am citit cateva carti care mi-au placut foarte tare: Jocurile foamei, Promisiune mincinoasa, Twilight, Jurnalele vampirilor.
P.S. Daca puteti sa imi scrieti pe scurt despre ce este vorba in carte. Mersi mult

10 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Sper sa-ti placa aceasta poveste
"Noi, rătăcitorii, mereu în căutarea drumului cel mai singuratic, nu începem niciodată o zi acolo unde s-a terminat cea dinainte; şi niciodată răsăritul nu ne găseşte unde ne-a lăsat apusul soarelui.
Chiar când pământul doarme noi călătorim,
Fiindcă suntem seminţele unei plante îndârjite şi stă în maturitatea şi bogăţia inimii noastre să fim daţi şi răspândiţi în vânt."
Este incredibil gradul de frumuseţe şi înţelepciune ce poate răzbate dintr-un eseu-poem de dimensiuni reduse. Este ca şi cum dintr-o cantitate impresionantă de informaţie s-ar fi extras numai esenţa, o esenţă ce depăşeşte orice prin valoarea sa. Cu farmecul incontestabil al poemelor persane, prin discursul înţeleptului Almustafa, "Profetul" îţi va prezenta pilde despre tot ce "învolburează" dintotdeauna sufletul uman: iubirea, relaţiile, traiul de zi cu zi, timpul, răul, frumuseţea, moartea. Cine este acest înţelept? Cu siguranţă, pentru fiecare cititor în parte, Almustafa va reprezenta altceva. Însă mesajul va rămâne acelaşi: un apel către puritate, adevăr, iubire necondiţionată, bunătate. Pentru conceptul de bine suprem. Şi toate acestea îţi vor fi transmise ţinând cont de ascunsa măreţie umană: "Voi nu puteţi fi nişte prizonieri ai corpului vostru, nici înlănţuiţii caselor sau ai ogoarelor;/ Ceea ce sunteţi cu adevărat, locuieşte mai presus decât munţii şi împreună cu vântul zboară sub cer." Profetul de Kahlil Gibran titlul carti! Funda big grin

| caramelelena6 a răspuns:

Insemnarile unei pustoaice. Este despre o fata care ajunge intr-o scoala generala si intalneste o fata pe nume Mackenzi care este foarte fitoasa si rea...

| wolder a răspuns:

Cum e jocurile foamei?
crima din orient express
scrisoare de dragoste
conacul dintre dealuri

| 2B a răspuns:

Buna! Mie persoanal mi-au placut cel mai mult seria''Harry Potter''(sigur ai auzit de ea, e mult de povestit). Cartea minciunilor(este vorba de un vrajitor care a creat aceasta carte, care judeca oameni daca spuneam minciuni sau adevaruri, daca spuneau adevaruri cartea lumina dar daca erau spuse minciuni, cartea se deschide iar pe ultima pagina aparea scrise cuvintele rostite)Iti mai recomand si ''Oul sarpelui'' si Cronicele din narnia,''Magicianul'' de nicholas flamel''etc. Sper ca te-am ajutat(si scuze ca nu am scris la celelalte pe scurt o povestire dar e complicat si mult de scris). Mult success in continuare!

| sighi a răspuns:

Daca vrei una erotica incearca 50 de umbre ale lui Grey.Una mai horror este capcana viselor.Iar daca vrei dragoste ai la alegere foarte multe.Incearca pe aripile vantului, etc.

| xAlessia a răspuns:

Buna!
Regina Gafelor de Meg Cabot
Aproape pe toate le-am citit din Editura Cocktail :X foarte tari
http://www.libraria.com.ro/Colectia-Cocktail.html?l=Cocktail

Moarta Pt Toti
Arsa de vie
Intre 2 avioane tot editura cockail

| Lynna a răspuns:

Buna. Daca ti-a placut Jocurile foamei, sigur iti va placea Divergent, de Veronica Roth. Citeste aici un scurt rezumat http://www.libris.ro/......75518.html
Mie mi-a placut la nebunie, poate chiar putin mai mult decat Jocurile foamei.

| EusebiuVRU a răspuns:

De veghe in lanul de secara - J.D.Salinger

O sa iti placa la nebunie happy.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte