| Pabibabum09 a întrebat:

big grin Este cam greu sa ma întorc la origini si sa va explic totul, deci o sa o fac pe scurt... La varsta de 6 ani am inceput sa scriu tot felul de texte literare, pana m-am perfecționăm oarecum si am scris din ce in ce mai mult si de calitate. La un moment dat m-am apucat a scrie versuri, dar proza ca rămâne pasiunea mea eterna. happy Acum am 12 ani, sunt in clasa a 5a, iar in urma cu 2 ani, Dna. Invatatoare împreuna cu Dna. Director mi-au promis ca vor lua legatura cu un profesor de lb. romana care ma va îndruma. Dupa cum am spus, am terminat clasa a 5a cu media 10, insa nimeni nu mi-a oferit lucrul promis... Toti profesorii imi atribuie laude, merite pentru faza nationala a olimpiadei de lb. romana, dar nimeni nu a luat legatura cu nimeni.
La cine as putea apela (o persoana specializată)?
Multumesc anticipat! happy

7 răspunsuri:
| Zoicareanu_Viorel_1965 a răspuns:

Exista concursuri de poezie internationale unde te poți inscrie si le propui sa participi ca fiind din tara lor ca ai tăi nu te baga in seama. succes

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine te poti baza pe tine insuti si pe apropiatii tai (familie, prieteni, etc).
Trebuie sa citesti foarte mult, pentru a-ti extinde vocabularul (cu multe sinonime), dar si sa-ti "intre in sange" gramatica corecta.
Auto-educatia iti vei putea extinde, in timp, prin a te inscrie in cluburi literare, unde vei intalni persoane cu experienta mai mare, deja formata. Daca vei tine cont de sfaturile, dar si de criticile lor, poti ajunge scriitoare /poeta renumita!
Succes!

| Pabibabum09 explică:

*perfectionat.

| Pabibabum09 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru sfat, insa, din păcate locuiesc intr-un oras mic, fara prea multe centre culturale...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Pabibabum09):

Nu conteaza!
Multi literari mari au pornit chiar si de la sate!
Ai multe cai de a te afirma, inclusiv prin corespondenta sau chiar pe internet!
Foloseste-ti toate resursele disponibile insistent, fara teama, si vei obtine ceea ce visezi!

| atoatestiitoarea a răspuns:

Ți6aș putea traduce ce ai scris în limba franceză și eventual dacă vrei un site gratuit

| Pabibabum09 explică (pentru atoatestiitoarea):

Scuza-ma, ce vrei sa spui prin răspunsul anterior dat?!