| anonim_4396 a întrebat:

Daca detine cineva volumul "O viziune a sentimentelor" de Nichita Stanescu, imi puteti spune va rog pagina la care se afla poezia "Leoaica tanara, iubirea" si Editura cartii?

1 răspuns:
| Mateiu a răspuns:

Poezia indicata de tine face intr-adevar parte din volumul *O viziune a sentimentelor*, volum aparut in 1964 la Edit. pentru Lit. (E.P.L) si premiat in 1965 cu Premiul Uniunii Scriitorilor. Regret ca nu deti acest volum insa, poezia o poti gasi reprodusa si in volume (re)editate ceva mai recent; de exemplu, in vol. *Necuvintele*, aparut in 2009 la Edit. Curtea Veche, in noua colectie B.P.T a J.N., o gasesti la pag. 43. P.S.: daca doresti, as putea sa-ti scanez varianta tiparita din acest volum dar pagina TPU nu permite postarea...