| Superom a întrebat:

Buna, imi puteți spune in ce capitol apar Calistrat Bogaza si Ilie Cuțui in opera Baltagul? Va multumesc pentru ajutor.

18 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Citește cartea! Așa ai să iei și tu bacul!

| Andrei0003 a răspuns (pentru gabicoo):

L-ai ajutat de l-ai spart.

| Superom explică (pentru gabicoo):

Sunt a 7 a si sunt la jumătatea cărți si trebuie sa fac rezumat si nu prea am Timp

| gabicoo a răspuns (pentru Superom):

Ești în vacanță! Ce ai așa de mult de lucru? Torni betoane? Tragi de fiare?
Citește! Cu cât vei citi mai multe cu atât le vei putea da clasă, când vei fi mare: cocalarilor, manelarilor și sfertodocților!

Una din regulile comunității TPU e că nu rezolvăm teme!

| gabicoo a răspuns (pentru Andrei0003):

Și? De ce nu-l ajuți tu?
Aaaa! Și tu ești certat cu cititul!
Viitor de aur țara noastră are!

| gabicoo a răspuns:

Chestia cu cocalarii nu se referea la o persoană anume dar văd că te-a cam deranjat!
Totuși cum ai luat 8, 90 la română fără să citești?

Răspunsul tău va influența destinul a peste 50% din userii TPU!

| Superom explică (pentru gabicoo):

1 la mâna nu ți-am zis să-mi rezolvi vreo tema doar te-am intrebat despre un capitol
2 la mâna o sa plec in vacanța 2 săptămâni deci nu o sa mai am prea mult timp deoarece am si la matematica de facut

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Andrei0003):

Gabicoo are dreptate. Cand ai intrat si ti-ai facut cont pe TPU trebuie sa cistesti si regulle si sa le respecti. Aici nu se fac teme scolare si are timp in vacanta sa citeasca, Spune ca n-are timp. Serios? Eu in clasa a VII-a citeam un roman de de 3-400 de pagini pe zi, Ajunsesem de am terminat biblioteca de la Caminul Cultural. Dar este normal sa-i iei aprartea cand tu insuti esti in aceeasi situatie. "aberațiile alea inutile și interesante pentru dinozauri... " sunt cultura. Lipsa de cultura nu este un motiv de mandrie si atentie la jigniri!

| Andrei0003 a răspuns (pentru gabicoo):

Comentarii învățate ca pe poezie. La subiectul III merge mâna pe pilot automat. Subiectele I și II țin de percepție și argumentare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Superom):

Mai citeste conditiile TPU si apoi mai discuta.

| Brizbriz a răspuns:

Sigur, te duci si iti faci rost de avocat
dupa care PH0000Tl RAU IMBECILITATEA NENOROCITA DE "literatura romaneasca" care promoveaza TAMPENII CARE PRODUC DEPRESIE

baltagul?!? PE BUNE?!?

saaaaaaau, astepti sa se faca filmul (tot unahee hee )

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Filmul exista, daca nu stiai.

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Acum ca mi-ai atras atentia, da, parca stiam ceva
incerc sa nu ma uit la filme depresive... DEGEABA
din orice cultura, in cea japoneza (de exemplu) la sfarsit, de obicei personajul principal moare, dupa ce reuseste sa elimine amenintarea la adresa societatii, deci, pentru ca el moare, societatea o duce binemerci (asta e intreaga esenta a ideii de seppuku, eu ma sinucid, ca familia mea sa nu fie ostracizata pentru ce am facut eu)

in cultura romaneasca, e MULT MAI RAU, cum DRACU' apreciaza cineva chestii de gen azi e foarte rau si naspa, maine va fi mult mai rau si mai naspa, dar continuam sa traim cu toate ca situatia se degradeaza pe zi ce trece, si nu e nici o solutie oarecare de scapare
cand citesti asa ceva, ti se pune o umbra pe creier care se intuneca continuu
si incepe sa iti fie dor de Infernul lui Dante

ba nu, stai ca stiu, avem prea putin "clasici" asa ca ii lingem intre picioare pe aia pe care ii avem, auzi... Sadoveanu' lu' Peste prajit, lider comuist de frunte, responsabil pentru inchisori comuiste unde se torturau oameni, fara nici un motiv in afara de ura comuistilor, dar si in ziua de azi se studiaza in scoala angry... WTF

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Fiecare om are defecte si orientari de orice natura. La Sadoveanu mă refer, pe care vad ca il hulești. Trebuie sa apreciem operele lui si ale altora, nu sa vedem dedesubturile. Te-ai gandit ca unii scriitori si actori din acele vremuri erau fortati sa preaslăvească comunismul, chiar daca nu impartaseau doctrina respectiva? Asa erau vremurile. Trebuiau sa traiasca. Ca si ceilalti care am trecut prin asa ceva.
Ai idei preconcepute gresite.

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Mihail_Sadoveanu
"este numit președinte al Adunării Deputaților și face parte din cei cinci membri ai Prezidiului provizoriu al Republicii Populare Române, care a preluat conducerea statului după abdicarea regelui"
"Cariera politică
Președinte în Marea Adunare Națională "
MA LASI!
pe asta nu la obligat nimeni, nimic, a fost comuist pana in maduva oaselor

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Asa, si?

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Siiiii
aveam respect pentru tine
din momentul asta... NU MAI AM
MULTUMESC MULT DE RASPUNS, mi-ai demonstrat punctul cum ca sadoveanu' a fost DOAR O JIGODIE COMUISTA *****NENOROCITA******

hai syktyr cu toata familia ta si tie si la TOTI IUBITORII DE JIGODII COMUISTE

syktyr

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

Problema este ca tu ai demonstrat asta, nu eu. Sincer iti spun ca nu stiam nimic din ceea ce a facut el, in politica sau altundeva, in afara de operele pe care le-a scris. Dar acum stiu, că ai scris tu.
Nu cred ca am nevoie de respectul tau. Ma respecta cine trebuie, nu un indoctrinat. Oricum, tu nu respecti pe nimeni. Ma refer la acest site.
Hai, pa!