| AvramCodrut a întrebat:

In curand voi pleca intr-o calatorie lunga si trebuie sa-mi iau cateva carti cu mine, dar sunt nehotarat. Sunt foarte multe. Ce carti sa iau, mai putin de 20? Am 14 ani si am citit o groaza, de toate categoriile. Uitati cartile: Femeia in alb-Wilkie Collins

Marile sperante-Charles Dickens

Invitatie la vals-Mihail Drumes

Moby Dick-herman melville

Cei trei muschetari-Alexandre Dumas

Dupa douazeci de ani- Alexandre Dumas

Cele doua diane- Alexandre Dumas

Cei patruzeci si cinci-Alexandre Dumas

Contele de Monte- Cristo-Alexandre Dumas

Dama cu camelii- Alexandre Dumas

Nostradamus-Michael Zevaco

Crimele familiei Borgia- Michael Zevaco

Regina vagabontilor_Michael Zevaco

Papillon-Henry Charierre

Castelul din Ranquerolles-Frederich Soulie

Testamentul incasului-Karl May

Comoara din Lacul de Argint- Karl May

Rascoala- Liviu rebreanu

Padurea spanzuratilor-Liviu rebreanu

Baltagul-Mihail sadoveanu

Panza de paianjen-Sandra Brown

Exclusiv-Sandra Brown

Mataniile-Florence Barclay

Poveste de dragoste Florence Barclay

Floris, cavalerul de Petersburg-Jaqueline de Monsigny

Floris, dragostea mea!-J.M.

Frumoasa din Louisiana-J.M.

Amantii de pe Mississippi-J.M.

Ciresarii-Constantin Chirita

Cel mai iubit dintre pamanteni-Marin Preda

Aventurile lui Sherlock Holmes-Sir Arthur Conan Doyle

Vraciul.Profesorul Wilckzur-?

Ingeri si demoni-Dan Brown

Inferno-D.B.

Shinig-Stephen King

Rosu si negru-Stendhal

Ultimul mohican-Fenimore Cooper

Pentru cine bat clopotele-Ernest Hemingway

Cianura pentru un suras. Buna seara, Melania! -R.O.Brasoveanu

Bel-Ami-Guy de Maupassant

Moarte pe Nil-Agatha Christie

Om bogat, om sarac-?

Singur pe lume-Hector Malot

Toate cartile lui Sven Hassel

Toate cartile lui Paulo Coelho

1 răspuns:
| aliceinchains a răspuns:

Aww, foarte frumos! Îți recomand și un kindle, poți pune pe el câte cărți vrei, plus că sunt foarte multe și pe net în pdf și nu mai e nevoie să le cumperi. Găsești și în română, și în engleză foarte multe. Eu zic că se merită investiția, dacă vrei mai multe detalii, pot să-ți mai spun anumite chestii legate de asta.
https://www.goodreads.com/review/list/18331621?shelf=read
Asta e lista cu cărțile citite de mine, o mare parte din ele. Unele mi-au mai scăpat, dar când îmi mai amintesc, mai adaug.
Dacă ți-a plăcut Agatha Christie, o să-ți placă orice carte scrisă de ea, eu am citit în jur de 20 și toate se merită :D
Ar mai fi și cărțile Rodicăi Ojog-Brașoveanu, sunt tot polițiste, dar pe alt stil. Am văzut că ai în listă "Cianură pentru un surâs", "Bună seara, Melania", trebuie să citești și "320 de pisici negre", este continuarea celor două și e foarte faină și amuzantă, mi s-a părut cea mai bună dintre toate. Urmează din serie "Anonima de miercuri", "Dispariția statuii din parc"... toate au în centru personajul principal cu același nume. Spor!