| SaraYang18 a întrebat:

Ma puteti ajuta, va rog? Ce carti trebuie citite pentru BAC? Un link sau ceva, orice. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| andreyy96 a răspuns:

Lectura obligatorie pentru BAC
Proză;

Basm cult: „Povestea lui Harap Alb" – Ion Creangă

Nuvela istorică: „Alexandru Lăpuşneanu" – Costache Negruzzi

Nuvela psihologică: „Moara cu noroc" – Ioan Slavici

Romanul obiectiv interbelic: „Ion" – Liviu Rebreanu

Romanul subiectiv interbelic: „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" – Camil Petrescu

Romanul obiectiv balzacian interbelic: „Enigma Otiliei" de George Călinescu

Romanul obiectiv tradiţional interbelic: „Baltagul" – Mihail Sadoveanu

Romanul obiectiv postbelic: „Moromeţii" (Vol. I) – Marin Preda

Dramaturgie:

Comedia: „O scrisoare pierdută" – Ion Luca Caragiale

Drama: „Iona" – Marin Sorescu
In poza e doar prima parte. Partea a doua include operele literare.
Poezie:

Poezia romantică: „Luceafărul" – Mihai Eminescu

Poezia simbolistă: „Plumb" – George Bacovia

Poezia modernistă:

„Testament" – Tudor Arghezii
„Riga Crypto şi lapona Emigel" – Ion Barbu
„Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" – Lucian Blaga

Poezia neomodernistă: „Leoaică tânără, iubirea" – Nichita Stănescu

Poezia tradiţionalistă: „În grădina Ghetsimani" – Vasile Voiculescu

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/lista-de-lecturi-pentru-bac