| Thecurious a întrebat:

Buna seara, vreau sa aflu opiniile voastre despre seria literara "A song of ice and fire" de George R. R. Martin. In cazul in care nu ati parcurs/citit (mai nou lecturat) toate volumele, va puteti exprima opinia cu privire la volumele al caror continut il cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Volumele,,Cântec de gheață și foc", în română, au fost unele dintre cele mai iubite cărți pe care le-am citit (și citesc mult). Cu regret declar că nu le-am citit pe toate deoarece biblioteca noastră nu le are în momentul acesta, însă îți pot spune părera mea despre cele citite. După mine Martin, a fost un adevărat geniu al literaturi. Absolut fiecare volum este prezentat din perspectiva fiecărui personaj fundamental (deși totul este scris la persoana a III-a). Desigur asta nu pare mare lucru însă adevărata adimirație față de el am dezvoltat-o după ce mi-am dat seama că majoritatea personajelor (ce țin să precizez că nu se cunosc toate între ele personal) vor fi implicate într-un război, unele contra altele. De exemplu Daenerys Targaryen, ultima din tribul dragonilor, fata ce ne câștigă respectul prin faptul că chiar și după moartea soțului ei reușește să îi conducă o parte din oameni lui (având în vedere că în acele triburi fetele nu erau considerate nimic, în schimb aproape caii erau aproape sfinți) și în același timp, la capul opus, Mâna Regelui Robert, Eddard, ne câștigă și el, împreună cu familia lui, simpatia. Cei doi însă provin din locuri diferite și sunt dușmani, dușmani ce vor purta sigur o luptă în urma decizieri Daenerysei de a cuceri regatul Regelui Robert (ce va fi ucis de altcineva) și chiar dacă Eddard a fost omorât în cele din urmă și nu a apucat să intre în acest război, familia lui o va face sigur. Așadar cred că înțelegi că în momentul în care se va declanșa totul cititorul va fi împărțit între cele două tabere, admirându-le pe fiecare. Acest mod de interpretare a lucrurilor nu este găsit de obicei în nici o carte, majoritatea învățândune că eroul e erou și antieroul antierou. Aici însă, nu ești sigur care e care, astfel cărțile deși scrise în domeniul fantasticului ajung să semene mai mult cu realitatea, unde la fel nimeni nu este complet alb sau negru. Nu ți-am dat foarte multe detalii deoarece cred că dacă nu ai citit încă cărțile ar fi bine să te las să o faci singur. Cu alte cuvinte,, Cântec de gheață și foc" prezintă niște volume minunate pe care eu una le recomand din toată inima și consider că toți ar trebui să le încerce măcar o dată în viață. Sper că ți-am fost de ajutor.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Roman fantasy fluviu.
O idee strălucită, să vedem cum se termină.