| winteregg a întrebat:

Stie cineva cate parti are cartea Regina Rosie?
Am citit Sabia de sticla si Colivia Regelui si astept de asemenea sa se traduca si War Storm, al 4-lea volum. Insa am mai gasit niste carti de aceeasi autoare pe aceeasi tema: Queen Song, Steel Scars, Cruel Crown si nu-mi dau seama daca fac parte din serie sau apartin alteia. Nu sunt traduse totusi.
Si stiti cand se traduce al 4-lea volum?
Multumesc!

1 răspuns:
| Raven a răspuns:

Conform blogului Nemira, volumul 4 apare anul ăsta
https://blog.nemira.ro/top-10-cele-mai-asteptate-carti-nemira-in-2019
Cărțile de care ai amintit și care pe goodreads apar numerotate ca #0.1, #0.2 sau#4.5 (Broken Throne) sunt de obicei prequeluri (cărți a căror acțiune are loc înainte de primul volum). E ceva obișnuit la romanele YA de succes, prequeluri, short-stories sau povești care se petrec în același univers și care au uneori drept eroi personaje secundare din opera principală. Deci, deși fac parte din același univers, citirea lor nu e obligatorie, de cele mai multe ori editurile nu se deranjează să le traducă și pe ele.