| Prundaru_Cristina_2000 a întrebat:

Buna!
Sunt clasa a VIII-a si trebuie sa citesc o carte scrisa de un autor francez. Va rog sa imi recomandati cateva!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Păi, pornind de la Francois Villon ( 1431 - 1463), considerat a fi primul poet modern al Franței, pănă la noi, să tot fie vreo (aproape)șase sute de ani și poate peste (cel puțin) 10.000 de scriitori francezi. Tu pe care l-ai prefera?
De ce nu mergi pe Google la articolul „Scriitori francezi " și probabil că ai de unde alege?
Dar, ca să nu fiu prea rău, eu îți recomand cel puțin cinci.
„Singur pe lume" de Hector Malot
„Contele de Monte Cristo", de Alexandre Dumas - tatăl.
„Mizerabilii" de Victor Hugo.
„Roșu și negru" de Stendhal
„Ocolul pămîntului în 80 de zile" de Jules Verne.

4 răspunsuri:
| Iuliancik77 a răspuns:

Le Petit Prince
La Ronde De Nuit
funda?

| Alelulu a răspuns:

Domnisoara bovary de flaubert e scrisa big grin

| Cameliapantiru a răspuns:

"Misterul camerei galbene''-Gaston Leroux
"Fantoma de la Opera''-Gaston Leroux
"Micul print''-Antoine de Saint-Exupury
"Manastirea din Parma''-Stendhal
"Notre-Dame de Paris''-Stendhal
"Contele de Monte-Cristo''-Alexandre Dumas-tatal
"Dama cu camelii''-Alexandre Dumas-fiul

| Mayar a răspuns:

Citeste de Jules Verne - Capitan la 15 ani, spre exemplu : are aventura, mister, suspans, tot ce vrei! Si e usor de citit, nu ti se pare o vesnicie pana termini de citit.