| Alexandra_Ilie_1992 a întrebat:

sunt o fata de 11 ani si sunt pasionata de literatura. De ceva timp am inceput sa scriu si cateva poezi. As vrea sa imi spuneti cum vi se par si daca le dati vreo sansa in a fi publicate...

Apus de soare

Lumina trandafirie a inserarii
Se presara usor
Si cu cant se afunda mai mult in mare
Parca se stingea si ultima lumanare.

Incet incet coboara-n mare
Scufundandu-se spre apus
Si cu ultima suflare
Creeaza si un peisaj nespus

In orizont
Raze de lumina portocalie
Roz si roscata se cernea usor
Peste natura se presara in dor

Candela soarelui
Incepea usor a se stinge
Iar valurile inspumate
Il ingiteau pe apucate.

Flacara sperantei
Crea spectacol de lumini
Pe cer rasare luna
Si ultima ramasita din el zambi.

Cerul se intopta, incetul cu incetul
Melancolia noptii
Usor se revarsa
Si orice animal incet se culca.

Suavul peisaj
Linistitotor te adormi
Si codrul cel verde
Incepe a se gandi si pana diminea natura adormi.

Prietenia

Prietenia este raza de speranta
Dovada de iubire
Un colt de rai
Un vis de fericire

Prietenia este raza de lumina in intunericul noptii
Cea mai stralucitoare stea de pe cer
Subtire ca fila cartii
Cuprinsa paraca in mister

Un prieten este acolo cand simti ca vei cadea
Persoana careia sa-i spui doina ta
Cu el tie drag sa traiesti
Resete si fericire sa-i impartasesti

Pentru tine este o mica bucurie
Alinarea ochilor obositi
Sentimentul de iubire
Presarat in fericire

In suflet il poti mereu
Si atunci cand iti e greu
Atunci il simti si mai aproape
Cande e foarte departe

In visul tau se cerne mereu
Aprinsa flacara a prietenie
De nai prieteni in viata ta
Sa spui ca esti fericit nu poti declara.

Prietenia este firul de ata
Ce de-l rupi ramane rupt
Si de il legi la loc
Va ramane mereu un nod

Ca si un trandafir
Vara are petale sangeri
Si iarna se duc, se ofilesc
Si pana primavara nu mai infloresc

Asa si omul cand distruge-o prietenie
Nu se gandeste la ce o sa mai fie
Ca poate atunci cand vei ave anevoie
Nu vei avea cui sa-i impartasesti doine

Maritie

Martie calator
A venit incetisor
Si-a adus pe plaiuri inghetate
Floricele pe camp adunate

Soarele lucteste pe cer
Un peisaj cuprins in mister
De nici unde apare cate-un nor
Ce pluteste in dor

In padure un mic izvor
A inceput sa susure ncetisor
Iar animalele dupa un somn lung
Sau trezi iesind in soare razand

Iar pasarelelor li s-a trimis scriosare
Ca primavara a venit cu caldura mare
Si sau grabit pe drum sa ajunga
Veselia sa le padrunda

Odata cu martie a aparut
Si micul ghiocel plapan
Lasat in gradin sa infloreasca
Prmavara sa o vesteasca

Astfel de 1 marite
A venit scrisoare catre noi
Ca primavara a venit
Si am scapat de atetea ploi

Decat in cateva locuri
A mai ramas albul zapezii
Ce ne aminteste
De fosta iarna cea de poveste

Dar gata de azi s-a sfarsit
Si primavara a sosit
Iar in dar eu ti-am adus
Aceste versuri ce inseamna nespus

Cam asta sunt... mai am cateva dar sunt mai lungi si am zis sa nu va plictisesc. Credeti ca as avea potential in scrie poezi care sa fie publicate? Astept pareri sincere si locuri in care as putea sa le trimit...

Răspuns Câştigător
| EmoPikaChu666 a răspuns:

Bună.Şi eu scriu poezii de 5 ani şi dacă nu te superi am să corectez anumite amănunte cum ar fi : trebuie să ai grijă mare la măsura versurilor, la rime am văzut că te pricepi însă îţi recomand să adaugi unele expresii care să atragă tot mai mult cititoru gen : Dar de azi s-a sfârşit /Primăvara abia a sosit. Ceva de genul acesta. Oricum este bine şi apreciez mult că foloseşti rime, ca mine. Măcar nu sunt singura care foloseşte. Nu sunt critic literar aşa că dacă vrei poţi să-mi asculţi sfatul dacă nu e treaba ta. Cred că te pricepi.Baftă la compus şi sper să ajungem să avem câte o carte de poezii amandouă.Şi nu ar fi rău dacă te-ai înscrie la concursuri de creaţie literară.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai potential sa scrii poezii, din pacate stai foarte foarte prost cu gramatica si cu ortografia si pana nu vei invata sa folosesti cat de cat limba romana literara, nu iti vei putea implini visul.

| Alexandra_Ilie_1992 explică (pentru Brigaela):

1. Am precizat mai sus ca am 11 ani, de aceea merg la scoala ca sa invat.
2. Este destul de greu sa scrii corect la calculator
3. Nu era vorba de ortografie sau gramatica, era vorba de versuri si rima

As aprecia daca as primi raspunsuri folositoare, nu critici. Oricum multumesc...

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Alexandra_Ilie_1992):

1. Da, dar ai greseli despre care ai invatat in clasa a doua. De asemenea, poti verificain DEX. daca te apuci sa scrii, te asiguri ca o faci corect, nu ai scuze dupa aceea.
2. Atunci te lasi pagubasa, daca este prea greu pentru tine.
3. Versurile au destule greseli, ceea ce le face pe alocuri greu de inteles. Sunt potrivite unui copil de 11 ani, arata ca daca vei citi mult si vei scrie in continuare poti obtine multe in acest domeniu. Dar numai daca inveti intai ortografie si gramatica. Daca nu, atunci pierzi timpul degeaba, fiindca nu vei reusi nimic.
Crede-ma, e un raspuns foarte folositor, iti arata ca ai talent dar il batjocoresti. Ideile de genul: mamaaaa, ce misto, mai scrie, nu-ti folosesc cu adevarat la nimic. Ai talent, dar milioane de oameni au talent si il risipesc fiindca accepta doar laude nu si critici. Si atunci nu stiu cum sa-l fructifice. Scrii foarte bine pentru un copil de 11 ani. Cunosti gramatica foarte foarte prost pentru un copil de 11 ani. Nu vei putea scrie niciodata pana nu inveti gramatica. Consideri ca e putin lucru ca am identificat exact problema care te va impiedica sa scrii si sa publici?

| TiberiuStreanga a răspuns:

Sincer sa fiu, am ramas foarte placut impresionat de poeziile prezentate mai sus.

Se vede ca ai un suflet frumos.

Parerea mea : vei ajunge departe si, daca vei scrie in fiecare zi, vei fi celebra.

Te sfatuiesc sa iti faci un blog (poti sa iti faci gratuit pe www.wordpress.com ) si poti posta acolo fragmente din tot ceea ce vei scrie.

De asemenea, dupa ce vei avea 40-50 de poezii, vei putea sa iti publici prima ta carte de poezii.

Sfatul meu este sa nu te limitezi doar la poezie.

Si proza este foarte cautata ( iar Romania are in prezent o mare lipsa de scriitori valorosi ).

Fii tu prima scriitoare romana de valoare de la '89 incoace.

Iti poti propune ca tel acest lucru.

Nu-i baga in seama pe cei care te critica. Critica nu a realizat niciodata nimic. Critica este doar critica.

Succes in viitoarea ta cariera, oricare va fi alegerea ta!

| Alexandra_Ilie_1992 explică (pentru TiberiuStreanga):

Iti multumesc foarte mult pentru lucrurile frumoase pe care le-ai scris. Scuze ca nu am putut raspunde mai repede dar nu am mai intrat de ceva timp. Eu sunt si olimpica la limba si literatura romana... Multumesc mult pentru tot si imi voi propune ca pe viitor sa am multe reusite cu aceste poezi...