| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa citesc o carte, sau mai multe. Va rog sa imi recomandati ceva carti, si sa imi spune-ti cate ceva despre ele! Prefer sa fie o carte de adolescenti, sau mai horror. Sau orice! Daca par interesante le voi comanda de pe net! Multumesc

4 răspunsuri:
| AleAlexandraIdk a răspuns:

Heii am sa-ti dau cateva sugestii de carti pe care le-am citit si eu :
- Toporisca ( scris sa Gary Paulsen)
Este o carte despre un copil care pleaca intr-o "excursie" cu avionul iar pilotul moare in timpul zborului.
-Coraline (scrisa de Neil Gaiman)
Este o carte despre o fetita care trece de o oglinda si da peste o casa asemanatoare casei ei, doar ca plina de "mistere". Acolo ea isi intalneste "parintii" care de fapt erau niste creaturi cu ochii de nasturi
(La cartea asta iti recomand si filmul)

De asemenea iti recomand sa te uiti si pe site-ul : http://www.editura-arthur.ro/ si o sa gasesti mai multe carti + ce se afla in ele
:D
Fundita? :o3

| Morrígu a răspuns:

" Tatuaj cu sange de monstru. " de D.M CORNISH
" Bestiile ataca " de E. Rose Sabin
" Jocurile Foamei " de Suzanne Collins.

| XxAmaliAxX a răspuns:

Prajitura de la ora 11-Caroline Pitcher
este vorba de o adolescenta Emma si prietenele ei Star si Liz care, decat sa invete, prefera sa mearga la petreceri sa se distreze, sa stea pe messenger si multe altele, in plus au si alte probleme adolescentine.
Fortele Raului Absolut-Kelley Armstrong
Este vorba despre o fata, Chole care poate vedea fantome, dar cine sa o creada? Este trimisa la sanatoriul Lyle unde gaseste alti copii cu puteri supranaturale iar de aici se complica totul
Jurnalele Vampirilor-L.J. Smith
Este vorba de o fata Elena, cea mai populara fata din scoala.
Intr-o zi un baiat nou vine la scoala, Stefan iar ea vrea sa il cucereasca. Ceea ce nu stie ea este ca el e un vampir iar asta ii va complica mult viata.

| thegatekeeper a răspuns:

Iti pot recomanda cateva romane horror, majoritatea de Stephen King (daca nu le-ai citit deja): Shining (o familie se muta pe timp de iarna intr-un hotel cu o istorie tumultoasa si sangeroasa, iar spiritele acelui lor vor avea efecte serioase asupra psihicului personajului principal); Misery (un scriitor ce a tocmai a trecut printr-un accident de masina este gasit de cea care se intituleaza "cea mai mare fana a sa", o femeie cu adevarat obsedata de acesta si cu anumite probleme psihice, care il va tine captiv in casa ei o anumita perioada); Cimitirul animalelor (o familie se muta intr-o locuinta in spatele careia se afla un cimitir in care copiii obisnuiau sa-si ingroape animelele, cimitir in spatele caruia se afla un altul, indian, in care salasluieste o forta supranaturala ce se spune ca-i poate readuce la viata pe cei ingropati in pamantul sau). Alte carti ar mai fi cele de Dean Koontz, cum ar fi Betia sangelui sau Nimic nu e intamplator. Si John Saul este un autor de romane horror, ce-i drept ceva mai simple si repetitive, dar captivante, intr-o oarecare masura.