| anonim_4396 a întrebat:

happy Poate ca sunt eu mai proasta, dar habar nu am ce inseamna asta : " In viitor nu ne despartim niciodata. In viitor nu ne-am certat, ranit, uitat, abandonat. Acolo incerc sa ajung in fiecare zi. In viitor. Stiu ca nu voi reusi vreodata chestia asta. Viitorul e doar o himera. Ajungi mereu in ziua de azi. Pacat ca doar in ziua de maine, o sa fii acolo si tu ". Am gasit-o pe un blog si chiar vreau sa stiu ce inseamna ultimele 2 propozitii happy

13 răspunsuri:
| Rockat a răspuns:

Ceea ce autorul spune "viitor" de fapt se refera la cum vrea el sa fie in viitor, la visul lui.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Cred că nu se referă la prezent, la lumea în care trăim acum şi vom trăi. Se referă la momentul în care vom ajunge în Rai, la viaţa de după moarte.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pare ca sunt si eu putin prost dar putin inteleg ca se refera la moarte.

| Kaℓi a răspuns:

Ultimele doua propozitii desprinse din context, nu inseamna mare lucru... tot citatul insa, ar putea sa fie interpretat ca o speranta perpetua ca in viitor, sau maine, o sa fie mai bine. In fiecare zi e "azi", un prezent imperfect, si amanam mereu pentru maine rezolvarea lucrurilor care il fac imperfect. In viitorul-himera nu exista certuri, despartiri, rani... dar probabil au existat in trecut, si daca prezentul nu le poate vindeca, ramane speranta ca maine o sa fie un nou inceput. O abordare interesanta a notiunii de timp, as zice. Un viitor care sa corecteze greselile trecutului, blocat intr-un prezent permanent si imuabil.
Ceva de genul asta, e doar o interpretare personala, la o ora tarzie happy

Oricum, nu trebuie pus la suflet... pe bloguri lumea abereaza mult. Aproape ca si pe TPUwinking

| horia2012 a răspuns:

Intelegerea si interpretarea textului nu tine de a fi prost sau destept. Poti interpreta textul cum vrei. In general are insemnatate doar pentru cel care
l-a scris. Trebuie sa simti si sa traiesti ce a simtit si a trait acea peesoana in momentul in care l-a scris. Asa ca:
Don't worry, be happy.

| CrinescuEva888 a răspuns:

Bună! Cred că nu îți va putea lămuri cineva aceste cuvine * filosofice.Dar am să încerc și eu.Noi oamenii mereu asteptăm de la mîine ceva nou dar trăim doar cu ziua de azi.Dar nimeni nu înțelege că mîine este moartea sau ceva dincolo de ea. Probabil că nimine nu va înțele ge a vrut să spună autorul acestor cuvinte.Deoarece trebuie să le trăiești si să le simți este un lucru firesc să nu prea intri în contecstul acestor spuse.***
si referitor la ultimile doauă propozitii*** Viitorul este o iluzie el nu egzistă este doar azi.Iar mîine e o nouă viață în care vei putea fi alături de cei dragi.

Autorul acestor cuvinte e chiar un om cu gîndire sufletistă * dar nu chiar optimistă.

| Kaℓi a răspuns:

rolling on the floor
Nota 10 pentru intrebare, ai starnit un val de exegeti!

| boogbv a răspuns:

"Ajungi mereu in ziua de azi" adica oricat de mult ti-ai dori sa fie ca in viitor tot va fi exact ca acum, iar urmatoarea se refera la indiferenta de catre a doua persoana adica degeaba vrei tu sa fie ca in viitor daca persoana respectiva nu vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

Poftim?

In ce calitate imi cereti argumente? nu e un raspuns la o intrebare pusa de dvs!

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

Daca te-a deranjat prezenta cuvantului "exegeti" in raspunsul meu usor ironic, dar bine intentionat, si insotit de un emoticon care sugereaza buna dispozitie, atunci ai o problema happy