| Loboiu a întrebat:

puteti sa imi oferiti informatii despre 'Balul hoților', de Jean Anouil?

1 răspuns:
| JeanQuiRit a răspuns:

"Balul Hotilor" este o piesa de comedie scrisa de Jean Anouilh in 1932, care a fost jucata prima oara la Teatrul Hebertot din Paris in 1938.
Bogata, dar batrana doamna Hurf se plictisea la Vichy, asemenea nepoatelor sale Eve si Juliette, si vechiul sau prieten Lord Edgar.
Batrana doamna si nepoatele sale erau hartuite de Dupont-Dufort, Tata si Fii, bancheri in prag de faliment care sperau sa isi salveze afacerea obtinand zestrea fetelor.
Firul actiunii este rasturnat complet cand apar cei trei hoti: Peterbono seful, Hector seducatorul si Gustave invatacelul.
Sper ca te-a ajutat!