| OanaRamona a întrebat:

un prieten a zis ceva de o carte a lui Eliade in care face o comparatie intre crapaturile din perete si rauri.Sau cred ca era a lui Eliade sau Mircea Santimbreanu nu mai stia sa imi spuna.Ideea e ca mi-a ramas in cap chestia cu rauri din crapaturi si na cum sunt curioasa din fire... vreau sa citesc cartea, dar nu isi aminteste ce carte, daca stie cineva ceva si ma poate ajuta ba rog foarte mult!

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Cand afli, sa-mi spui si mie despre ce e vba. In prerte crapaturile sunt facute de cutremur, in forma de X. Sunt forte care actioneaza pe orizontalasi verticala. Se pot vedea pe cladirile vechi din Bucuresti, de exemplu. Doar cativa stiu ce sunt. Sau le mai poti vedea la cei ce vor sa anuleze o specie. De exemplu, anticrestinii folosesc X-mas.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să citești ambii autori. mai ales Eliade, că merită. Eu am citit, dar nu am dat de crăpături.

| OanaRamona explică:

Deci cel care povestea statea intins pe pat si se uita in sus spre tavan si a asemanat crapaturile din peretii camerei cu niste rauri...si ma omoara curiozitatea sa vad despre ce mai era cartea