| IatcoElena1998 a întrebat:

Vă rog să vă expuneți părerile dvs cinstite despre următoarele rânduri pe care le-am compus din neavând ce face.
Acum înțeleg
Acum înțeleg că nu poți cerși
iubirea și dragostea unui om căruia nici măcar nu-i pasă dacă exiști ori nu...
Acum înțeleg că nu-i poți
oferi omului a doua șansă după ce te-a abandonat, a închis toate ușile către
sufletul și inima lui...
Acum înțeleg că nu trebuie să fii
bun cu ori ce om, unii ar putea fi prea lacomi de bunătatea ta, și ar putea
profita din plin de tine...
Acum înțeleg că bîrfele și
zvonurile sunt alcătuite de cei care urăsc anumiți oameni, doar pentru că par a
fi mai buni decît cei ce bîrfesc...
Acum înțeleg cît de ridicolă
și proastă e femeia care încearcă prin diferite moduri să atragă atenția unui
bărbat, în fața căruia este nedorită, neprețuită și nepoftită în viața și în planurile de viitor ale lui...
Acum înțeleg că nu poți judeca
un om doar pentru ca a ales sa facă anumite alegeri fără a se consolida cu
toată omenirea.
Acum înțeleg ca fiecare om are
o gîndire aparte, un univres aparte, o poveste doar al lui, care și-o scrie
doar el...
Acum înțeleg că dezamăgirile
dor și foarte tare, și că am un suflet mult prea frumos pentru al umple cu
dezamăgirile trecutului, prezentului și ale viitorului...
Acum înțeleg că interiorul
contează mai mult decît prefața...
Acum înțeleg ce înseamnă
prietenia adevărată...
Acum înțeleg că nimeni nu te
poate condamna sa trăiști altfel, decît cum trăiesti tu...
Acum înțeleg cît e de
important sa ai un locușor intim al tău, unde să te refugiezi cînd ai nevoie să
fii singur cu tine, cu gîndurile tale, cu regretele tale, cu neîmplinirile tale
și cu trăirile tale, un loc unde să poți plînge în hohote...
Acum înțeleg cît de important e să ai pe cineva care să-ți umple
goliciunea sufletului...
Acum înțeleg că e important să
ai pe cineva căruia să-i spui un te
iubesc, căruia să-i oferi un sărut și căruia să-i spui ai grijă de tine...
Acum înțeleg mult prea
multe, doar pentru a le scrie pe o pagină.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu sunt extraordinare. O poezie ai vrut sa compui sau? Asezarea in pagina cam lasa de dorit. Tot ce ai scris, insa, este mult mai bun si mai corect din punct de vedere gramatical (ai si unele mici scapari) decat ce am vazut eu pe aici.

| IatcoElena1998 explică (pentru AFR81):

Nu am vrut sa compun o poezie, ci doar un text mic si cu sens pacat ca dvs nu ati inteles, Domnul stie tot poate imi dati o lectie de compunerea textelor?

| AFR81 a răspuns (pentru IatcoElena1998):

Stii, e cam aiurea sa ceri pareri sincere, "cinstite" si apoi sa te superi.

| R0R0 a răspuns:

E ok. Doar ca nu inteleg de ce ai plasat asa textul. Poti sa il lasi simplu.

| corolav a răspuns:

Nu e chiar rău.
Nu se poate spune că ar fi vorba de „poezie" ( vezi reamarca lui Federer).
Sunt un fel de cugetări, de aforisme care, pe undeva, au și ceva poezie.
Nu e obligatoriu ca poezia să fie în vers clasic. ( cu ritm și rimă).
Scrii destul de corect, d.p.d.v. gramatical.
Într-un singur loc cred că ai greșit ceva.
Corect ar fi fost „fără a se consulta cu toată omenirea" și nu „ a se consolida".
Oricum, la modul general, fără să fie o capodoperă, ceea ce ne propui tu să lecturăm este cu mult peste zece mii de rînduri ce s-au scris, de către niște nechemați în ale scrisului, la acest capitol numit „literatură".
Eu zic să mai încerci, să continui, deci!
Să ai sănătate!