| maadiix a întrebat:

TPU! Vreau o piesa de teatru comica ce poate fi jucata in doi. Ma ajutati? Multumesc.

3 răspunsuri:
| claudia123123 a răspuns:

In doi nu prea sunt. Dar iti recomand ca piese de teatru: Un pedagog de scoala noua, Bubico, Dl Goe daca vrei (de Caragiale) sau poti sa incerci sa interpretezi si o scena din Titanic Vals de Tudor Musatescu.

| corolav a răspuns:

Există o piesă mai nouă, comedie, care se intitulează „Nepotul".
Am văzut-o la TV, cu Tamara Buciuceanu și un actor ceva mai tînăr.
În rest, e greu de găsit piese de teatru cu doar două personaje.
Vezi în schițele lui Caragiale.
Sînt cîteva care se pretează la astfel de situații. Sau poate doar parțial, unele tablouri („D-ale Carnavalului", „O scrisoare pierdută", „O noapte furtunoasă").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dostoievski - Nevasta altuia si un sot sub pat >> http://carti-on-line.blogspot.ro/......vasta.html

Poti inlatura cateva personaje si te poti baza doar pe discutia celor doi.
Sau... poti : Un roman in 2 scrisori de Dostoievski >> aici sunt numai 2 personaje >> http://carti-on-line.blogspot.ro/......roman.html