| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor : *. Am nevoie de o piesa de teatru cu caracter dramatic ( si comica ) pentru o interpretare la scoala ( fara caracter obscen ), jucata in doi actori. Stie cineva? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Robin0744 a răspuns:

Raspunsuri greșite mai sus. Nu au 2 actori. O comedie bună cu 2 personaje este „Conu Leonida față cu reacțiunea" de I. L. Caragiale. O piesă celebră cu doi actori este „Doi pe-un balansoar", nu e însă comică. Există și multe altele, chiar în dramaturgia noastră. Cred însă că la cerințe răspunde bine „conu Leonida". mai apare o servitoare în final, dar nu contează prea mult.

2 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Dramatic=gen dramatic=opere scrise pentru a fi reprezentate pe scena (comedie, drama, tragedie).
O scrisoare pierduta, O noapte furtunoasa...

| andreiu20 a răspuns:

Nu stiu nici unu si dramatica si comedie dar stiu una dramatica Romeo si Julieta sau ceva din amintiri din copilarie