| OanaXD1D a întrebat:

vreau sa va intreb ceva: de curand ca sa intru in trupa de teatru am citit un fragment dintr-o carte de I. L. Caragiale si fragmentul incepea cam asa (scuze, o zic si eu cum cum imi amintesc):
" - Ba! Prostule! Tu ala ghe colo! Ce ii aia lucru si ce ii ala fiinta?
- Domne' lucru ii pentru ca nu misca, si fiinta ii pentru ca misca." Nu mai stiu mai departe, dar imi poate spune cineva cum se chema opera?

Răspuns Câştigător
| XDeDeeX a răspuns:

Se numeste : Un pedagog de scoala noua
Uite si un link : http://www.roli.ro/......spectiune/

1 răspuns:
| OanaXD1D explică (pentru XDeDeeX):

Mersi, m-a amuzat foarte tare opera si tineam musai sa o mai citesc, si poate va trebui sa o stiu ca poate o s-o joc cu trupa de teatru candva.