| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Cunoasteti vreun autor din literatura romana care a calatorit foarte mult si inspirat de calatoriile pe care le-a facut a scris o carte sau un roman? Sau chiar si din literatura straina, ca nu imi vine niciun exemplu.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Din literatura straina ai Ernest Hemingway: Dealurile verzi ale Africii si Gradinile din Kilimanjara.
Panait Istrati e singurul care imi vine minte in literatura romana.

2 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Eliade

| IzabelaD a răspuns:

Mircea Eliade- Maitreyi. Aceasta carte este inspirata din viata autorului, mai exact dintr-o calatorie in India.