| crisbebe a întrebat:

Deci ce nume de autori romani au scris o carte subliniez CARTE dupa care s-a facut un film? deci autor roman
funda

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

I.Slavici - Mara; Moara cu noroc
I.Rebreanu - Ion; Padurea spanzuratilor; Morometii; Rascoala; Cel mai iubit dintre pamanteni
M.Sadoveanu - Baltagul; Neamul Soimarestilor; Dumbrava minunata
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
I.Creanga - Amintiri din copilarie
George Calinescu - Enigma Otiliei
Constantin Chirita - Ciresarii
Radu Tudoran - Toate panzele sus

| Castorul a răspuns:

Mihail Sadoveanu: a scris Baltagul si s-a facut si un film.
Bine, exemple sunt mai multe, dar asta e singurul care imi vine acum in minte happy

| KittyHHk a răspuns:

Eliade -Tinerete fara tinerete(Youth Without Youth)
-Domnisoara Cristina
-Sarpele
-Eu sunt Adam
-Nopti bengaleze(dupa Maitreyi)

si au mai fost carti scrise de autori romani, dupa care s-au facut filme, carti gen Baltagul, Ultima noapte de dragoste, Ion, Morometii... etc.