| ursuletul46 a întrebat:

Maine dau teza la lb.romana si nu sunt sigura de ceva.Atunci cand verbele predicative(ex:poate,sigur,desigur,fireste,bineinteles etc)nu sunt urmate de,,că"sau,,să" in ce parte de vorbire se transforma? Profesoara ne-a spus ca ele raman adverbe doar in cazul in care sunt urmate de că sau să, dar nu ne-a zis ce se intampla cu advebul in cazul in care nu sunt urmate. Ajutati-ma va roggg! E urgentttt!
Dau fundaaa :X

Răspuns Câştigător
| Rektsona a răspuns:

Apropo sunt urmate doar de ''ca'' pentru ca nu merge ''sigur sa'' sau ''desigur sa ''. Acum ''poate sa'' este un caz special pentru ca aici ''poate'' e verb predicativ. In rest ele sunt adverbe de mod *(Vin, fireste! - cum vin? fireste, nu are sens dar asa se pune intrebarea )* Cand sunt urmate de ca devin predicate verbale exprimate prin adverbe predicative.

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

Daca nu este urmat de "ca" sau "sa" este adverb incident fara functie sintactica sau pur si simplu adverb. Doar cand sunt urmate de "ca" sau "sa" devin adverbe predicative.