| Buterflyy a întrebat:

Maine dau teza la romana si am nevoie neaparat! trebuie sa stiu sa cinjug la toate modurile personale predicative la diateza relexiva verbele a se teme si a-si reveni
Si nu stiu sa le conjug
va rog ajutati-ma
Dati cate doua exemple din fiecare timp:X
Dau funda si vot! :X

Răspuns Câştigător
| Alexalice10 a răspuns:

Indicativ prezent :eu imi revin, mă tem
Viitor:imi voi reveni, mă voi teme
Perfect compus: mi-am revenit, m-am temut
Imperdect:imi reveneam, mă temeam
Perfect simplu: imi revenii, mă temusi
M.m.c.p: imi revenisem, mă temusem
Conjunctiv prezent: sa imi revin, sa mă tem
Perfect:sa imi fi revenit, sa mă fi temut
Condițional optativ prezent: mi-as reveni, m-as teme
Perfect:mi-as fi revenit, m-as fi temut
Imperativ: revinoți, temete

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe dexonline.ro. Da cautare cu fiecare verb si iti da intreaga conjugare. Numai bine!

| Buterflyy explică:

AmInCePuTSaVaDVoCiSiSaAuDiMaGiNi este bun site-ul dar mie imi trebuie la diateza reflexiva

Răspuns utilizator avertizat
| blodinel a răspuns:

Malaughing conjugarea se face din clasa a 5 a nici eu n-am priceput`o pentru ca in a 5 a am avut o profa proasta dar in a 6 a am o profa buna si stiu sa conjug la toate modurile si timpurile si verbele etc cauta pe net moduri personale si nepersonale ca is multe mia lua jum de ora sa le scriu pe o foaiastraight face