| 123445374578 a întrebat:

Bunaaa....am 15 ani si ma cam plictisesc in vacanta.As vrea sa citesc o carte interesanta, potrivita varstei mele, de obicei imi plac cartile scrise de autori straini, dar daca voi cunoasteti o carte buna de un autor roman nu e nici o problema. Voi ce carti mi-ati recomanda? Astept sugestii.

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Vrăjitor şi Vrăjitoare de James Patterson
Cronicile Wardstone de Joseph Delaney
Cronicile familiei Kane de Rick Riordan
Percy Jackson şi Olimpienii de Rick Riordan
Harry Potter J.k. Rowling
Cărţile astea nu sunt foarte serioase, da' merg la orice vârstă.

Jocurile Foamei - Susanne Collins
Hobbitul, Stăpânul Inelelor, Silmarilion, Copii lui Hurin - Tolkien
Cântect de Gheaţă şi foc - George R R Martin

Băiatul cu Pijamale în Dungi - John Boyce
Calul de Răznoi - Michael Morpurgo
Omul Umbră - Daishel Hammet
13 plicuri albastre - Maureen Johnson
Trauma - Ken McClure
Despre ploaie - Martin Page

Cărţi de Agatha Christie: 10 Negrii Mititei, Crimă din Orient Express, Ceasurile, Pisica Printre Porumbei, Conacul dintre dealuri, După Înmormântare, Misterul Trenului Albastru, Crimă pe Terenul de Golf, Miserul Crimei fără Cadavru

Seria Melania şi Mirciulică - Rodica Ojog Brasoveanu (autor român, foarte bune cărţi dacă-ţi place literatura poliţistă)

Shogun - James Clavell
La răscruce de Vânturi - Emilly Bronte

2 clasice, dintre care prima e extraordinară

5 răspunsuri:
| FlorinelDaniel a răspuns:

Cum sa faci sa nu citesti

| Andreea1095 a răspuns:

Buna happy.
Si mie imi place sa citesc.Eu mi-am comandat o serie de carti de la libris la un pret foarte avantajos si transport gratuit.Ar trebui sa cauti pe site-ul lor, acolo vei gasi o mare varietate de carti.
Eu momentan citesc ''Nu e timp de ramas bun'' de Linwood Barclay.E vorba despre o fata de 14 ani care se trezeste dimineata mahmura si nu isi mai gaseste familia. Apoi trec 25 de ani de cand familia ei a disparut in mod misterios iar ea apeleaza la o emisiune de televiziune in speranta ca cineva care stie ceva despre familia ei va vedea emisiunea si o va contacta.E o carte thriller cu mister.Sunt abia la inceput dar e foarte interesanta happy.

| Radeas1 a răspuns:

Dacă îți plac cărțile de aventură, peripeții, vrăji, și magii, și nu te consideri foarte matur pentru a nu te acapara povestea despre magie, poți începe cu seria Harry Potter. Îți spun sigur că prima carte te va "prinde" și o să le citești pe toate, asta dacă nu le-ai citit.

| wolder a răspuns:

Twilight
jurnalele vampirilor
fantezie, obsesie -melissa marr

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Iti recomand "Singur pe lume''-Hector Malot, "David Copperfield'', ''Marile sperante'', "Aventurile lui Oliver Twist'', ''Colind de Craciun''-Charles Dickens, ''Robinson Crusoe''-Daniel Defoe si "Contele de Monte-Cristo''-Alexandre Dumas. Spor la citit si vacanta placuta iti doresc!