Întrebare recomandată | YangMin a întrebat:

happy
Sunt in cautare de carti de citit! Am 13 ani si jumatate si mi-au placut in special cartile din seria Harry Potter. As vrea niste carti scrise de autori straini [ cei din tara folosesc arhaisme si regionalisme... ]. Nu vreau o carte prea realista si nu vreau nici de dragoste... Vreau cat mai multe sugestii.

Va multumesc!
P.S.Nu uit nici de Funda happy

Răspuns Câştigător
| Azazea a răspuns:

C.S. Lewis - seria Narnia, are vreo 6 volume cred, eu la biblioteca gasisem doar 4, si le-am citit pe toate in cateva ore, mi-au placut la nebunie, eram mica aveam vreo 12 ani.sunt fantezie, aventura, is super, is mai misto decat filmele desi daca ai vazut filmele e cam greu sa formezi personajele din imaginatia ta, eu aveam alta imagine si am fost cam dezamagita de filme, dar au fost ok sa zicem^^
oricum te plictisesc, scriu prea mult, dar sigur iti vor place cartile astea big grin

| YangMin explică (pentru Azazea):

Si cam cate pagini are un volum? happy

| Azazea a răspuns (pentru YangMin):

Hm...nu mai stiulaughing au trecut 10 ani de atuncilaughing
dar erau destul de grosute, adica na, pentru un copil de 12 anilaughing
sa zicem....in jur de 100-200 de pag, nu cred ca avea 200, poate 100-150, cam asa, si imagini putine, poate maxim 15-20 de imagini in toata cartea.dar sincer erau asa de misto ca aveam in minte niste imagini super, nici nu lasam cartea din mana pana nu terminam, ma chema mama sa mananc si nu ma duceamlaughing)
sincer erau super,sunt exact genul meu,aventura,fantezie, animale fantastiece, taram fantastic, am plans am ras cu ei, ah, le ador day dreaming

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

A Song of Ice and Fire de George Martin.Sunt cinci carti pana acum, care insumeaza, cred, vreo 6500-7000 de pagini, dar se merita.Le citesti in vreo luna, daca te tii de treaba.

| Kerli a răspuns:

Lista de dorinte si supranaturalistii de eoin colfer
casa scorpionului de nancy farmer
castelul din carpati de jules verne

| DarkusXD a răspuns:

Povestea Fara Sfarsit de Michael Ende!
sau
Black Beauty de Anna Sewell!
Ambele mis-e par frumoase!