| Mcv_Kriptas_1968 a întrebat:

Cand eram copil am descoperit o bucată dintr-o carte. Un roman după toate aparentele, despre daci, după cucerirea romana, stiu ce se vorbea de o rascoala, dar nu stiu daca cea de la moartea lui Traian sau de mai tarziu.
In orice caz era roman - cu actiune, cu eroi etc. - nu carte de istorie. Nu mai tin minte numele vreunui personaj iar numele cartii nu l-am stiut niciodată.
Mă poate ajuta cineva cu o sugestie de cautare_?
In orice caz, nu era "Iarna Lupilor" de Bogdan Stihi - pe asta o am si am recitit-o.
Si nu era nici "Un dac la Roma" de Tudor Popescu... aici actiunea are loc mai inainte si in timpul razboaielor lui Traian.
Un moc ajutor, se poate_?

Răspuns Câştigător
| Lapteacru a răspuns:

Poate este,, Cavalerii danubieni''

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu pot decat sa te directionez pe site-ul acesta(sau poti cauta altele asemanatoare cu acesta): https://www.historia.ro/......mitificari unde poti sa scrii intrebarea ta la sectiunea "contact" din josul paginii.
Ori mergi la o biblioteca/anticariat unde poti cere astfel de informatii.
Sau mai astepti aici raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creanga de aur cumva?