| Pandaaaaaaaa a întrebat:

Care este forma corecta? Vă rog aduceți argumente consistente.:

Maria este avocat/ă.

Ne întâlnim la sfârșitul anului acestuia/acesta.

Cartea apare în curând/
Cartea va apărea în curând.

Răspuns Câştigător
| Gimmy97 a răspuns:

Avocata; acesta; va aparea;

7 răspunsuri:
| VlăsuțDutzu a răspuns:

Avocat e corect.

| IJustDeath a răspuns:

Maria este avocat.
Ne intalnim la sfarsitul anului acesta.
Cartea va aparea in curand.
La ultima nu sunt prea sigura...dar oricum sper ca te-am ajutat

| Pandaaaaaaaa explică:

Știu și eu cum sunt corecte, dar am nevoie de argumente, gen: e corect avocata pentru că...

| Sabin_Bratu_2003 a răspuns:

Maria este avocată.
Ne întâlnim la sfârşitul anului acesta.
Cartea va apărea în curând!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invata sa-ti faci temele in alta parte. Pe acest site sunt interzise: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Anonimusqwer a răspuns:

"Avocat" pentru ca in limba romana aceasta meserie are doar genul masculin; "acestuia" deoarece substantivul comun "anului" sta in cazul genitiv, iar adjectivul preia genul, numarul si cazul de la substantivul determinat si "apare" deoarece "in curand" da deja ideea de viitor.

| Altulcavoi a răspuns (pentru Pandaaaaaaaa):

Avocată, pentru că e genul feminin.
Sunt puține funcții care nu au feminin. Atenție: doar titlurile științifice se exprimă la masculin indiferent de sex. Aici se face marea confuzie "profesor/profesoară". Cele de la școala voastră, sunt profesoare. Cele care predau la universitate dar au TITLUL de profesor universitar, sunt numite profesor. Altfel, sunt și ele simplu profesoare.