| AnetteBurnier a întrebat:

Care este rolul cratimei în cuvântul,, îndură-te"?
La ce se folosesc de obicei virgulele? Pentru izolarea cuvintelor de adresare sau ce altceva?
Vă rog, vreau să ma lămuresc!

Răspuns Câştigător
| 6Anonim9 a răspuns:

Cratima marcheaza rostirea impreuna a doua parti de vorbire diferite. Cuvinte originale "Să te înduri!"
Virgulele se folosesc pentru:
-separarea/marcarea substantivelor in cazul Vocativ
-o noua propozitie cu un alt subiect
-adaugarea unei informatii
-spusele autorului intr-un dialog al unui text
Succes!

6 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

In constructia data cratima are rolul de a marca rostirea apropiata a celor doua parti de vorbire diferite (verb-pronume). In cazul in care acest cuvant face parte dintr-un vers, cratima are rol in mentinerea ritmului, a rimei si a masurii, oferind totodata expresivitate textului.
De obicei virgulele se utilizeaza cu scopul de a separa elementele unei enumeratii, sau de a delimita propozitiile dintr-o fraza. Virgula se mai foloseste cu scopul de a izola un substantiv in cazul vocativ sau o alta constructie incidenta de restul propozitiei. Totodata are rol in adaugarea unei informatii suplimentare, in delimitarea vorbirii directe de cea indirecta. Acestea sunt principalele intrebuintari.

| AnetteBurnier explică (pentru 6Anonim9):

Mulțumesc frumos!

| AnetteBurnier explică (pentru justanotheruser99):

Mulțumesc mult!

| AnetteBurnier explică (pentru justanotheruser99):

Mulțumesc!

| justanotheruser99 a răspuns (pentru AnetteBurnier):

Cu placere happy

| 6Anonim9 a răspuns (pentru AnetteBurnier):

N-ai pentru ce! big grin