| Adrian0s a întrebat:

Care imi poate da "biletul de dragoste" al lui Ticotescu, din "O scrisoare pierduta" de I. L. Caragiale!

6 răspunsuri:
| SarmalutaPuternica a răspuns:

Poate este pe internet.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Citeste, omule! Citeste! Il cheama Tipatescu! Iar pentru bilet, nici macar nu ai asa mult de citit!

| w0nderboy a răspuns:

Nu exista niciun personaj numit Ticotescu in comedia lui Caragiale, da-i pe google, youtube, ai o gramada de variante

| Adrian0s explică:

Macar link-ul biletului de dragoste daca-l aveti tongue

| corolav a răspuns:

Caută pe you tube „O scrisoare pierdută".
Vezi varianta cu Victor Rebengiuc, Petre Gheorghiu, Ștefan Bănică, Mariana Mihuț.
Vezi actul I, în lecturarea lui Zaharia Trahanache.

| anad a răspuns:

„Scumpa mea Zoe, venerabilul merge deseară la întrunire. Eu trebuie să stau acasă, pentru că aștept depeși de la București, la care trebuie să răspunz pe dată; poate chiar să mă cheme ministrul la telegraf. Nu mă aștepta, prin urmare, și vino tu, la cocoșelul tău care te adoră, ca totdeauna, și te sărută de o mie de ori, Fănică..."