| MihaiBum a întrebat:

Cate capitole are cartea Cismigiu & Compani? Si cate pagini?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Numărul de pagini al unei cărți nu e unul bătut în cuie.
Ar putea fi așa dacă respectivul volum s-ar fi publicat doar într-o singură ediție și sub îngrijirea unei singure edituri.
Dar în cazul în care un volum se tipărește în cel puțin zece ediții
al tot atîtora edituri, numărul de pagini al volumului diferă de la o ediție la alta.
Poate avea 192 de pagini dar poate avea și 225, sau 200 sau poate 180.
Totul e în funcție de cum l-a vrut realiza editorul.
Formatul diferit al cărții și dimensiunile diferite ale caracterelor sunt cel puțin două elemente care pot duce la numărul diferit al paginilor respectivului volum.
Și apoi, dacă vrei să citești o carte, de ce interesează atît de mult numărul de pagini?

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

192 pagini
327 g.
laughing

| Gizăz a răspuns:

192 pg. Aflat după două secunde pe Google. Numai putori pe site-ul ăsta.