| danielutza9999 a întrebat:

Cate feluri de specii literare sunt si care sunt acelea?
Si genurile literare care sunt?
Masura,rima, versificatiesi ritm ele care sunt?
Eul liric?
Imagineartistica si structura poeziei?
Va rog ajutati-ma cele mai bune raspunsuri cu exemple primesc funda celelalte vot!
Multumesc! :* :* happy

Răspuns Câştigător
| lolalolita a răspuns:

Pai pornesc cu a doua intrebare ca are legatura cu prima deci
sunt 3 mari genuri -genul epic,genul liric,genul dramatic
sunt mai multe specii literare:pentru genul epic:romanul,nuvela,balada(populara sau culta),fabula,legenda
pentru genul liric ca specii avem:poezia de dragoste, doina, pastel
genul dramatic:comedia, tragedia, drama
pai masura se refera la cate silabe are o strofa, un vers dintr-o poezie ..nu are nume masura efectiv trebuie sa silabisesti versul sau strofa ceruta in enunt.Rima poate fi de 4 felul:imperecheata, imbratisata, incrucisata, monoirma
ritmul poate fi de 3 felulri:iambic, trohaic si antrohaic.Eul liric se refera la vocea delegata din poezie, eul liric este creatorul poeziei, cu ajutorul eului liric aflam subiectul poeziei.Imaginii artistice sunt cele vizuale, auditive, cromatice care se leaga cu figurile de stil.Am si eu o intrebare acum ca am terminat cati ani ai?

3 răspunsuri:
| ingerash44 a răspuns:

E vecina mea si are 11 ani dar... Nu am stiut ca are cont aici!

| ingerash44 a răspuns:

E vecina mea si are 11 ani!

| lolalolita a răspuns (pentru ingerash44):

Aha ok.