| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carte îți arată cheia spre fericire?

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Tu esti cartea

| Plato a răspuns:

Biblia.
In rest, e nevoie de mai multe carti. Incearca-le pe ale lui Dr. Peale.

| Cannibal a răspuns:

Tao Te Ching scrisă de Lao Zi și Arta Fericirii- Dalai Lama cel puțin aceste două cărți mi-au schimbat mult modul de a gândi spre bine dar bineînțeles că orice carte îți poate arăta "cheia spre fericirea" prin locurile în carte te poartă.

| wpetterssone a răspuns:

„Fericit este cel ce îl are pe Dumnezeul lui Iacov în ajutorul său, şi a cărui speranţă este în Iehova, Dumnezeul său." — PSALMUL 146:5
Sursa adevăratei fericiri nu se află în bogăţia materială. Înţeleptul rege Solomon a spus: „Binecuvîntarea de la Iehova — iată ce îmbogăţeşte, şi el nu îi adaugă nici o durere" (Proverbele 10:22, NW).
Biblia este cartea din care poți deprinde foloase spirutuale, prietenii adevărate, este un model în viață, îți creează un scop.
Fericirea nu înseamnă bani, bogății, case, terenuri, înseamnă prietenii adevărate, oameni de calitate, acțiuni pe care le faci cu plăcere.
Poți fii fericit citind din Biblie.

| Mayar a răspuns:

"Fratii Karamazov" - Dostoievski - cand vei ajunge la finalul primului volum, vei intelege de ce. Nu pot sa iti explic, decat daca iti dau fragmente, dar atunci va fi un spoiler. Daca vei citi, nu vei regreta.