| byabubu a întrebat:

Ce carti clasice, fara un limbaj prea complex (astfel incat sa nu-l pot intelege) imi recomandati la 15 ani? (sunt fata) insa nu vreau neaparat ceva siropos, vreau ceva ce merita citit.

5 răspunsuri:
| raresandrey a răspuns:

Colectia,,Jules Verne,,.

| andreea24i a răspuns:

O carte interesanta ar fi femeia in alb de wilkie collins,are mister,drama, cateva situatii care te surprind si putina dragoste. alte carti frumoase potrivite varstei tale:alchimistul, laleaua neagra, de veghe in lanul de secara, ..depinde de ce genuri preferi insa femeia in alb cred ca ti-ar placeahappy

| FashionPink3 a răspuns:

De 19 ori Katherine. Mie una mi-a placut.

| val31989 a răspuns:

Incearca Jane Eyre de Charlotte Bronte, eu am inteles-o foarte usor si are si o poveste interesanta.

| Cameliapantiru a răspuns:

"Manastirea din Parma"-Stendhal
"Notre-Dame de Paris"-Victor Hugo
"Castelul palarierului"-A.J.Cronin
"Rebecca"-Daphne du Maurier
"Tess of the d'Urbervilles"-Thomas Hardy
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"Dama cu camelii"-Alexandre Dumas-fiul
"Manon Lescaut"-Abatele Prevost
"Comoara din insula"-R.L.Stevenson
seria "Sherlock Holmes"-Arthur Conan-Doyle