| Țîrlui_Denisa_1999 a întrebat:

Ce cărți pentru adolescenți imi puteți recomanda? Am citit Harry Potter, Jocurile Foamei(Suzanne Collins) Instrumente Mortale(Cassandra Clare) Divergent(Veronica Roth), Cautand-o pe Alaska, Sub aceeasi stea(John Green), Iubire Periculoasa(Georgiana Sandu), Al cincilea val(Rick Yancey), Cele treisprezece motive(Jay Asher) etc.
Dau funda

8 răspunsuri:
| DuckDogger a răspuns:

Absoult Tot. Foarte bună cartea, ti-o recomand. Din cate am inteles, o sa apasa si un film

| SHINeeTaemin a răspuns:

Chimie perfecta, Reactie in lanț, Legile atractie (trilogie scrisa de Simone Elkeles)

Te astept, Te doresc, Rămâi cu mine de J LYNN

Ugly love, Maybe someday (este superba) de Colleen Hoover

Regina gafelor de Meg Cabot

Triplu H de Corina Cîndea

Zece respiratii scurte K. A. Tuker

Destine la limite de katie mcgarry

| Magda211102 a răspuns:

Iti recomand cu draga inima EON:Ochiul dragonului se intoarce, Academia Vampirilor, Vampirii din Morganville, Taisul sabiei si altele.
De curand am un blog si din cand in cand postez si ceva pentru adolescenti(https://fanfantasysite.wordpress.com/)

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu exista carti pentru adolescenti, tineri sau adulti! Cartile sunt scrise doar pentru cei care pot sa le inteleaga sau carora le plac! Cand deschid o carte, ma uit ce scrie! Dac imi place si o inteleg, atunci o citesc, daca nu? O vand la alti fraieri!
Mi se pare umilitori sa-mi faca altii biblografia!

| Kurikisaki a răspuns:

Eragon - Christopher Paolini (seria Mostenirea - un fantasy dragut).
Rick Riordan - seriile Percy Jackson si olimpienii, Cronicile familiei Kane (fantasy inspirate din mitologia greaca si egipteana). Mai e Sabia verii (primul volum dintr-o noua serie inspirata din mitologia scandinava).
Hotul de carti - Markus Zusak
Razboiul care mi-a salvat viata - Elisabeth Brubaker Bradley
Theodora Tenpenny si tabloul pierdut
Jocul lui Ender - Orson Scott Card (SF)
Pulbere de stele - Neil Gaiman (iar fantasy)
Captiv in labirint - James Dasher (seria de filme Maze Runner)

| BookaholicGirl a răspuns:

EU iti recomand Legenda de Marie lu. Este o trilogie, dar in romana s-au tradus doar primele 2 volume. Este adorabila. Mie mi-a placut mult. Este la granita dintre fantasy si SF. Si este vorba despre doi adolescenti geniali nascuti in doua lumi diametral opuse, baiatul este cel mai cautat infractor, iar fata este Copilul de aur.
Apoi, ar mai fi Tronul de clestar de Sara J Mass. CARTEA este foarte buna. E un fantasy absolut superb. Vrajitoare, magicieni, actiunea se invarte in jurul unei asasine care descopera ca are si puteri mafice.
Apoi ar mai fi, Selectia de Kiera Cass. Este un fantasy cu mult romance. Cartea este scrisa foarte bine.
Ar mai fi si ELIAS SI SPIOANA CĂRTURARILOR scrisa de Sabaa Tahir. De asemenea, cartea este un fantasy si este absolut geniala. Laia, este o carturareasa care este nevoita sa le faca pe plac rebelilor pentru a-si salva fratele. Elias, este un aspirant la titlul de imparat. Ce se va intampla cand cei doi, apartinand unor neamuri ce s-au dusmanit mereu, se vor intalni?
Te rog trimite-mi.un mesaj daca te hotarasti sa citesti vreuna din carti, poate le discutam. Te pup dulce.

| LokiofAsgard a răspuns:

Jurnalul unui adolescent timid de Stephen Chbosky
Seriile Dispozitive Infernale si Artificii Intunecate de Cassandra Clare
Cei 100 de Kass Morgan
magisterium de Cassandra Clare
Fangirl de Rainbow Rowell
Delirium de Lauren Oliver
Metro 2033 de Dmitry Glukhovsky
Ultimul avanpost de Lavinia Calina
Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes
Seria Artemis Fowl de Eoin Colfer
Where Rainbows End de Cecilia Ahern (nu stiu cum ii spune pe romana, cred ca Suflete Pereche sau ceva)
Eu sunt numarul patru de Pittacus Lore
Darul lui Jonas de Lois Lowry
Cele 13 motive de Jay Asher
Gazda de Stephenie Meyer
Mara Dyer de Michelle Hodkin
Ingeri Cazuti de Susan Ee

| Zidovici a răspuns:

Din categoria asta iti recomand ce am citit si eu.
Mihail Drumes : Elevul Dima Dintr-a Saptea
Invitatie La Vals
Scrisoare De Dragoste

Grigore Bajenaru : Cismigiu Et Comp
Buna Dimineata Baieti

Marin Preda : Cel mai iubit dintre pamanteni
No si lista poate continua...