| Aňđrra_Ąnđra_2000 a întrebat:

Ce este corect?
Ceva mai perfect decat/ca ea?
Decat ea/ca ea?

4 răspunsuri:
| MissMoon a răspuns:

Dacă este perfect este perfect și atât.Nu exista nimic mai perfect ca perfectul.

| aspectief a răspuns (pentru MissMoon):

Eu mor rolling on the floor))

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cum a spus si MissMoon, e gresit a spune "mai perfect", ori sa spunem "cel mai perfect". Superlativul nu are grad de comparatie. In schimb, e corect "mai bun/a decat ea".

| Nicoletaxyz a răspuns:

Perfect este la superlativul absolut.
Nu exista ceva "mai perfect decat' e doar perfect si atat.
In rest, in cazurile generale, cand vrei sa exprimi ca esti mai bun la ceva fata de altcineva, se foloseste "decat", iar daca vrei sa te compari cu cineva folosesti "ca"