| Aiden a întrebat:

Ce inseamna ile die ile tempora (in latina, nu stiu daca e scris corect)? Are legatura cu o poezie care se da la bac, nu stiu care.

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

"Illo tempore", probabil, care inseamna "in acea vreme", dar sugereaza si timpul mitic, de la inceput de lume.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fără să afli exact cum se scrie nu te pot ajuta. Die înseamnă zi şi tempora anotimpuri. Ile nu înseamnă nimic.

| kiri11 a răspuns:

"Ile" ar putea sa fie "cate" despre ce poezie este vorba?

| Aiden explică:

Multumesc.

| Cameliapantiru a răspuns:

Este vorba, in mod sigur, de expresia latineasca ''in illo tempore'', frecvent introdusa in comentariile poeziilor si echivalata cu ''in acele timpuri'', ''in vremea aceea'', referindu-se la un timp mitic, al inceputurilor omenirii. Succes si o seara faina iti urez!

| corolav a răspuns:

Acest „ile" este, probabil, pronumele demonstrativ „ille, illa, illud" = acela, aceea.
„die" vine de la substantivul „dies, diei" (m.și f.) =zi, dată, timp.
„Tempora" vine de la substantivul neutru „tempus, tempori = timp. La plural (nominativ) face „tempora" = timpuri.
Citatul corect este „Dies irae, dies illa,/Solvet saeclum in favilla".
„Ziua mâniei, ziua de pomină/ Prefăcînd lumea în cenușă".
Poezia despre care spui tu este celebra „Dies irae" ( Ziua mâniei) de George Coșbuc.