| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartea Jurnalul Annei Frank?

8 răspunsuri:
| Socke a răspuns:

Foarte buna.Rareori imi place mie cu adevarat o carte.

| AFR81 a răspuns:

Frumoasa, dar plictisitoare pentru gusturile mele. Pe langa toate astea, tot mai multe voci sustin ca e un fals.

| AnaBejenaru a răspuns:

Este prima carte pe care am citit-o și am concluzionat că filmul îmi transmite mai multă emoție.

| Adry05 a răspuns:

Din ce am rasfoit nu mi-a placut cum e scrisa si oricum nu e genul de lectura pe care as alege-o.

| minrest a răspuns (pentru AFR81):

Nu sunt tot mai multe, sunt strict extema dreapta.

| minrest a răspuns (pentru AFR81):

Cartea asta a aparut in 1947. Legile rasiale in Germania, impunerea lor in Olanda si in toata Europa ocupata, goana dupa evreii ascunsi, faceau parte din experienta de viata a intregii populatii europene. La asta se aduga dupa 1945 si piesa lipsa, ce s-a intamplat cu evreii, element care iarasi era stiut bine de toata lumea. Crezi ca putea un jurnal sa spuna contrariul a ce stia toata lumea si sa fie crezut jurnalul? Jurnalul era o opera literara, care nu aducea noutati faptice oamenilor de atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Deci imi recomanzi sa-l citesc sau nu? nu prea am inteles

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Gusturile difera. Eu citesc dintr-o carte vreo doua capitole si vad daca imi place. Bineinteles, vorbesc despre beletristica, nu despre literatura stiintifica. Citeste cincisprezece pagini si vezi.